10.08. 2020
Gin
Dovolenkový špeciál VII: Objavte rozmanitosť a temperament Španielska

Ťažko by ste hľadali iný kút sveta, ktorý vám ponúkne toľko rozmanitých chutí a zážitkov. Španielsko je divokou zmesou fiesty, vášnivého flamenca aj kulinárstva. Vôňa stredomorskych byliniek sa v ňom stretáva s chuťou sherry, brandy a španielskeho rumu. Ste pripravení spoznať s nami výnimočnosť tejto temperamentnej krajiny?

Kreatívna a majstrovská Barcelona

Ak raz vkročíte na pevninské Španielsko, Barcelonu rozhodne nesmiete vynechať. Jedno z najnavštevovanejších miest sveta ponúka pláže, sviežu stredomorskú atmosféru, najlepšie reštaurácie sveta, a najmä unikátne diela slávneho architekta Antonia Gaudího. Originálne a farebné stavby ako pestrofarebný park Parc Güell plný Gaudího diel, už 138 rokov stavanú baziliku Sagrada Familia, či výstredný dom Casa Batlló s balkónmi v tvare lebky, spoznáte na prvý pohľad.

spanielsko barcelona

Barcelona však patrí aj medzi najzaujímavejšie gastronomické destinácie Európy. Aj v baroch v zapadnutých uličkách vám naservírujú prekvapivo skvelý tapas. Španieli sa neboja s chuťami experimentovať a vytvárať lahodné a aromatické kombinácie.

Dôkazom je aj vznik gastronomického ginu Gin Raw. Jeho príbeh sa vraj začal písať po večeri v jednej z najlepších reštaurácií sveta, kedy sa dvaja podnikaví priatelia nad drinkom Gin Tonic zamýšľali, prečo ešte nik nevytvoril gin odpovedajúci perfekcionizmu a štandardom barcelonskeho kulinárstva. Netrvalo dlho a spojili 4 talentovaných ľudí: šéfkuchára, someliéra, mixológa a parfuméra. Ako sami tvrdia: nemuseli, ale kvôli perfekcionizmu chceli. Otestovali vraj až 300 receptov, kým nevznikol gin so skutočným duchom Barcelony. Vytvorili lahodný gastronomický gin s výnimočnými chuťovými vlastnosťami a explóziou vôní. Je destilovaný pri nízkej teplote, aby sa zachovali všetky jedinečné chute a vône byliniek, využitých pri výrobe. 

V malej rybárskej dedinke medzi pobrežím Costa Brava a Costa Dorada sa vyrába aj ďalší stredomorský gin, ktorý odráža jedinečnú sviežosť stredomorských rastlín. Je ním Gin Mare, o ktorom sa hovorí, že je to “Stredozemné more vo fľaši.” Práve Gin Mare vás pomyselne prenesie na pobrežie Stredozemného mora v čase vrcholiaceho leta, kedy ho obklopuje nebesky modrá obloha, vôňa rozmarínu, bazalky, tymiánu a morského vánku.

Obidva tieto španielske giny sú výnimočné a vyrábané pod taktovkou kulinárstva. Ochutnajte ich počas aktuálnych horúcich letných dní s kockou ľadu alebo v podobe sviežeho stredomorského koktejlu Basil Lavender. Gin Mare a Gin Raw teraz u nás nájdete v cenovo zvýhodnenom sete.

Basil Lavender

Namiešajte si doma stredomorím voňajúci drink s bylinkovo-citrusovými tónmi. Je ideálny na posedenie s priateľmi aj na dlhé letné dni.

Postup:
Pridajte všetky prísady do koktejlového šejkra, premiešajte, doplňte ľadom a poriadne pretrepte. Na záver preceďte do pohára s ľadom.

Svätojakubská púť do Santiaga de La Compostela

Jedným z najväčších lákadiel a dôkazom rozmanitosti španielskeho života je svätojakubská púť Camino de Santiago. Prichádzajú na ňu pútnici z celého sveta, odhodlaní počas 5 dní prejsť zhruba 100 km dlhú trasu pre peších (či jej 200 km bicyklovú alternatívu). Nezriedka sa ňu ľudia vydávajú aj osamote, aby mali dosť času premýšľať nad vlastným životom a nájsť duševný pokoj.


Španielska fiesta a bláznivé festivaly

Oproti tomu stojí úplne iná možnosť vyžitia pre dobrodružné povahy. Fiesta (v španielčine výraz pre ľudovú slávnosť) má v tejto krajine množstvo podôb a často presahuje hranice bizarnosti. Stačí z nich spomenúť tieto tri:

#La Tomatina je veľká paradajková bitka, ktorá sa každoročne odohráva v meste Buñol. Začala vzdorným ohadzovaním sa paradajkami, kým sa z nej nestali najslávnejšie kečupové kúpele sveta. Koná sa tretiu augustovú stredu a dovážajú sa na ňu tony prezretých paradajok. 

#Sanfermines v meste Pamplona je kontroverzná fiesta usporadúvaná na počesť patróna mesta, sv. Fermina. Súčasťou je aj encierro - útek mladých mužov pred šiestimi býkmi ulicami mesta. Nebezpečná udalosť, pri ktorej mnohým tuhne krv v žilách už pohltila niekoľko životov. Jej tradícia je však natoľko silná, že pretrvala a nikdy sa ju nepodarilo zakázať. 

#Batalla del Vino je vínna vojna vo vinárskej oblasti Rioja, na ktorej sa účastníci odetí v bielom chodievajú vyblázniť hromadnou oblievačkou miestnym vínom. Cieľ je jednoduchý: s pomocou vedier a vodných pištolí rozprskať 500 litrov vína na čo najväčšie množstvo účastníkov.

Vášnivá Andalúzia, flamenco a mesto Jerez

Región na juhu Španielska je domovinou vášnivého flamenca. Nič španielskejšie azda neexistuje. Táto emóciami nabitá súhra gitary, spevu a tanca je večným improvizovaním a vyjadruje túžbu po plnom, spontánnom a neviazanom živote. Andalúzia láka však aj k návšteve nádherných historických miest. Jedným z nich je aj mesto Jerez.


Pochádza z neho bodega Williams & Humbert a jedno z najlepších sherry na svete. Bodega Williams & Humbert patrí medzi najstaršie a najväčšie vinárstva (bodegas) v Jereze. V ich pivniciach k dokonalosti pomaly dozrieva viac ako 50 000 sudov. Krásu a výnimočnosť tohto miesta môžete zažiť aj na vlastné oči. V bodege sa pravidelne organizujú prehliadky s ochutnávkou sherry a úžasného miestneho brandy Grand Duque de Alba. V spojení s gurmánskou večerou a typicky španielskou show s koňmi a vášnivým flamencom si odtiaľ už množstvo ľudí odnieslo krásny zážitok na celý život.

Za majstrovstvom bodegy Williams & Humbert sa však ukrýva ešte oveľa viac. Je to taktiež domov španielskeho rumu Dos Maderas. Španielsko síce nie je krajinou cukrovej trstiny, no bodega si necháva dovážať prestížne rumové zmesi z karibského Barbadosu a Guyany. Až v Španielsku však dosiahnu pravý charakter vďaka bohatým miestnym znalostiam pri výrobe jerezského brandy, ktoré dáva rumom Dos Maderas nezameniteľný chuťový profil. Ochutnať môžete všetky, napríklad aj vďaka aktuálne cenovo zvýhodnenému setu Dos Maderas.


Toto miesto je také špeciálne, že ho svojou návštevou poctilo už množstvo hviezdnych tvárí z kráľovského rodu, aj z radov populárnych osobností. V júli 1965 sa na niekoľko sudov podpísali napríklad členovia legendárnej britskej kapely Beatles.

bodega williams humbert beatles

Vychutnajte si stredomorskú atmosféru plnú vášne, perfekcionizmu, tvorivosti a majstrovstva aspoň na diaľku. Na www.svetnapojov.sk vám s navodením pravej španielskej atmosféry pomôžeme bohatým výberom španielskeho ginu, sherry, brandy a kvalitným španielskym rumom. Necháte sa inšpirovať?

Newsletter