Oslávate s nami Svetový deň Margarity

Margarita je jeden z najznámejších miešaných drinkov na svete. Patrí medzi ikony ako Sex on the Beach, B52, Cosmopolitan, Mojito alebo suché Martini (pretrepať, nemiešať!). Dostane vás svojou ovocnou a sladkou, no zároveň citrusovo-kyslou chuťou. Perfektne osvieži počas horúcich letných dní.  

22.2. je dôvod na oslavu

Každý rok totiž v tento deň oslavujeme veľmi dôležitý sviatok každého milovníka miešaných drinkov: Svetový deň Margarity. Tento koktejl patrí medzi najznámejšie a najobľúbenejšie na svete. Pre veľa ľudí je vstupnou bránou do mixológie, pretože je v podstate veľmi jednoduchý – ale mnohé jeho varianty dokážu byť veľmi zaujímavými a efektnými nápojmi aj pre skúsených barmanov.

Prečo práve "Margarita"?

Margarita údajne vznikla okolo roku 1930 z amerického miešaného nápoja "Daisy", ktorého súčasťou bolo brandy. To sa však v Mexiku ťažko zháňalo, tak ho barmani nahradili tequilou. Drink sa volal "Tequila Daisy", po španielsky Margarita, kedže Daisy je prezívka pre Margaret.

Recept na klasickú margaritu:

  • 7 dielov striebornej tequily
  • 4 diely Cointreau (alternatíva: triple sec)
  • 3 diely limetkovej šťavy
  • pár kvapiek sirupu z agáve (môže byť aj cukrový sirup alebo čokoľvek iné sladké, na čo máte chuť)

Na začiatok si necháme vychladiť pohár na Margaritu, pokým sa po vytiahnutí nezačne sám od seba rosiť (nie je to nevyhnutnosť). Okraj pretrieme kúskom limetky a vonkajšiu stranu okraja namočíme do soli.

Do šejkra dáme ľad, tequilu, Cointreau, limetkovú šťavu a podľa chuti sladký sirup. Všetko pretrepeme a lejeme cez sitko do pohára s ľadom. Ozdobíme kolieskom limetky.

Margarita

Jeden drink, tisíc variantov

Okrem klasického spôsobu existuje ešte jeden legitímny spôsob, ako si vychutnať tento drink: mrazená Margarita. Rozdiel je v tom, že dáte všetky ingrediencie nie do šejkra, ale do mixéra – aj s ľadom. Vznikne vám alkoholická, neskutočne chutná ľadová drť. Samozrejme, že na jeden z najznámejších drinkov vôbec existuje nespočetné množstvo variácií. V krátkosti spomenieme len tie najznámejšie a najzaujímavejšie:

Zlatá Margarita

Zlatá Margarita sa robí zo zlatej tequily namiesto striebornej. Namiesto Cointreau sa používa likér Grand Mariner, ktorý sa viac hodí k bohatšej chuti zlatej tequily.

Gold Margarita

Pivná Margarita

Pivná Margarita, kde sa Cointreau nahrádza pivom.

Beer margarita

Modrá Margarita

Veľmi efektná Modrá Margarita, v ktorej je namiesto Cointreau použitý neónovo modrý likér Blue Curacao.

Blue margarita

Grepová Chilli Margarita

 Namiesto Cointreau použijete také isté množstvo grepovej šťavy a v sladkom sirupe vyvaríte jednu chilli papričku. Skutočný diablov vynález.

Grep chilli margarita

S Margaritou sa skutočne nie je čoho báť. Vyskúšajte si ju namiešať počas vašej ďalšej párty a uvidíte, ako dostanete všetkých svojich kamošov do kolien!

 

Newsletter