14.07. 2020
Rum
IV. Dovolenkový špeciál: Barbados, exotický ostrov plný dobrého rumu

Za krásou tohto koralového ostrova stojí viac než 80 dychberúcich pláží s bielym pieskom a tyrkysovo krištáľovým morom. Taktiež ponúka ešte niečo typicky svoje, čo sa vám dokonalo vryje do pamäte. Barbados je krajinou naozaj dobrého karibského rumu. Silného, suchého a presláveného vyváženosťou a majstrovským spôsobom zretia a miešania.

Rumové dedičstvo, Kill Devil a lokálne rumové obchodíky

Práve rum je dedičstvom tejto krajiny, ktoré sa oplatí spoznávať a vychutnávať v každej fľaši. Rumová história Barbadosu sa začala písať okolo roku 1640. Kolonializmus a rozmach otroctva na plantážach s cukrovou trstinou postupne viedli k vzniku mokku, ktorému miestni hovorievali Kill Devil. Nápoj bol vedľajším produktom pri spracovaní cukrovej trstiny a akýmsi predchodcom dnešného barbadoského rumu. Dochované záznamy ho často opisujú aj ako ”rozpaľujúci, pekelný a otrasný likér.”  Nuž... nič moc. Koloniálne cukrovarníctvo na Barbadose však postupne slablo a Barbadosania začali prichádzať na to, že miestne pôdne podložie a cukornatosť trstiny sú výnimočné a dokážu destilovať stále lepší a lepší rum.

V tej dobe začal ostrov naplno žiť rumom a aj na tých najodľahlejších miestach vznikali malé rum shopy, ktoré dodnes nevymizli. Nájdete ich doslova na každom rohu. Paradoxne, väčšinou v tesnej blízkostí starých anglikánskych kostolov. Odhaduje sa, že na Barbadose sa nachádza až okolo 1 500 rumshopov s policami obťažkanými celou škálou vysoko kvalitných rumov. Medzi tie najlepšie patria rumy z destilérky Foursquare.

Exkurzie: Návšteva rumovej destilérky ako turistická atrakcia

Ak raz zavítate na Barbados, návštevu rumovej destilérky by ste si nemali nechať ujsť. Do spomínanej rodinnej pálenice Foursquare Distillery je dokonca vstup bezplatný. Ide o jednu zo 4 destilériek na ostrove a jednu z najmodernejších na svete. Produkuje kvalitné barbadoské rumy so silným príbehom. Za jej veľkým úspechom stojí najmä Master Distiller Richard Seale a jeho prístup k rumu v duchu spájania tradícií s modernými vedeckými postupmi. Rumy, ktoré odtiaľto vychádzajú, sú známe tým, že nie sú dosladzované, dochucované a ak vôbec, sú len minimálne dofarbované karamelom pre zjednotenie farby (o čom sa vždy dočítate aj na etikete). Vlajkovou loďou destilérky Foursquare je R. L. Seale's 10 year old rum. Najznámejšia kritika tohto rumu obsahuje vystríhanie pred jeho “popitnosťou.” :) 

Čo všetko ešte od tejto barbadoskej destilérky môžete ochutnať?

Barbadoský rum Foursquare

Rumy Foursquare Exceptional Cask Selections sú osobné projekty majiteľa Richarda Seala. Medzi ľudí sa môžu dostať až vtedy, keď cíti, že majú výnimočnú kvalitu. Patria medzi najobľúbenejšie a najlepšie hodnotené karibské rumy. Taktiež sú to všetko limitované edície a tým sa zaradili medzi obľubené zberateľské rumy. 

Doorly’s rumy a raritné papagáje, ktoré vraj nosia šťastie

Rum Doorly’s bol prvým baleným rumom, ktorý bol vyvezený z ostrova. Počas celej jeho existencie ho sprevádzajú kresby raritných papagájov na etiketách. Na jednej z fliaš (konkrétne Doorlys XO rum) sa nachádza ara škrabošková. Vo voľnej prírode je považovaná za vyhynutú. Povráva sa však, že ešte stále žije v tropickom pralese na Barbadose a na toho, kto ju zahliadne, čaká šťastie. 

Doorlys XO

Equiano a otroctvo

Equiano rum je afro-karibský unikát. Tento 100 % autentický melasový rum prekvapivo prepája dve krajiny a dva kontinenty. Rodí sa najskôr na juhovýchode Afriky, kde na ostrove Maurícius vyzrieva prvých 10 rokov. Následne prichádza na ostrov Barbados. Tam priložia ruku k dielu barbadoskí experti na blendovanie a zretie rumu, ktorí bez akéhokoľvek dosladzovania vytvoria tento majstrovský rum. Produkt nesie odkaz na históriu spojenú s otroctvom. Je príbehom nádeje a úspechu. Equiano bol totiž pomenovaný po nigérijskom spisovateľovi Olaudahovi Equianovi, ktorého ako dieťa uniesli. Olaudah roky pracoval ako otrok. Obchodovaním s rumom sa mu podarilo zarobiť dosť peňazí, aby sa sám vykúpil z otroctva, získal tak späť stratenú slobodu a stal sa slávnym bojovníkom za rovnoprávnosť.

Olaudahu Equiano

Bajan rum, bajan drink. Vychutnajte si všetky chute rumu ako domáci!

Barbadosania radi označujú ako “bajans” niečo, čo je rýdzo barbadoské. Milovníkov krémových koktejlov dostane do kolien Crisma, lahodný likér z barbadoského rumu s chuťou vanilky a kávy, ktorý vyrába práve Foursquare. V miestnych plážových baroch si môžete vychutnať nielen kvalitný rum, ale aj rumové drinky s tradičným bajanským trstinovým likérom.

Osobitnou kapitolou je práve Velvet Falernum, ktorý je jednou zo základných esencií každého pravého barbadoského drinku. Je to sladký ovocno-rastlinný bajanský likér, ktorý sa vyrába z cukrovej trstiny, limetky, mandlí a korenia na pečenie. Nechajte sa zlákať jeho špeciálnym charakterom a vyskúšajte ho v jednom z týchto dvoch typicky barbadoských drinkov:

Barbados Rum Swizzle: 

Barbados Rum Swizzle

Postup:
Pohár naplníme ľadom. Pridáme všetky ingrediencie a dobre premiešame barmanskou lyžičkou. Na záver ozdobíme kúskom pomaranča a ananásu. V našom e-shope si môžete pohodlne objednať aj koktejlový set Barbados Rum Swizzle, ktorý obsahuje všetky alko ingrediencie pre prípravu tohto drinku.

Corn’n’Oil:

Corn

  • 80 ml tmavý barbadoský rum Doorly’s XO
  • 40 ml sladký barbadoský bajan likér Velvet Falernum
  • polovica čerstvo vytlačenej limetky
  • mesiačik limetky na ozdobu

Postup:
Do pohára nalejeme XO barbadoský rum, likér Velvet Falernum a limetkovú šťavu. Zasypeme drveným ľadom a celý drink dobre premiešame barmanskou lyžičkou.  Ozdobíme limetkou. Ako koktejlový set Corn’n’Oil si u nás môžete objednať všetky alko ingrediencie aj pre prípravu tohto drinku.

Už teraz viete, že aspoň jeden vyskúšate? Pochváľte sa a zdieľajte svoje drinky na sociálnych sieťach s označením #miesamdoma so @svetnapojov!

Newsletter