05.06. 2020
Rum
I. Dovolenkový špeciál: Objavte najväčšie poklady Kuby

Čas dovoleniek sa neúprosne blíži. Skoro každý z nás už mal pripravený plán ako ideálne strávi dovolenku, no bohužiaľ tento rok kvôli pandémii väčšina z nás zrejme bude tráviť dovolenku doma. Budeme snívať o tom, aké by to bolo niekam vycestovať, objavovať nové destinácie a nové chute. Sme však zodpovední a musíme tieto ťažké časy spolu vydržať.
Rozhodli sme sa vám toto leto spríjemniť Dovolenkovým špeciálom. Postupne Vám predstavíme rôzne dovolenkové destinácie a typický alkohol pre danú oblasť. Nemusíte nikam cestovať a napriek tomu si môžete z pohodlia domova vychutnať tieto jedinečné nápoje.  

Šťastnú cestu a vyrážame!

Kuba: ostrov slobody a jedinečného rumu

Prvou dovolenkovou destináciou je krajina, v ktorej ak by sme merali kvalitu života podľa šťastia a nie podľa HDP, tak by suverénne vyhrala.
Tento ostrov má veľa prívlastkov: temperamentná, živočíšna, vášnivá, pestrá, živá, dýchajúca, voňavá, hlučná, priateľská, starodávna, nostalgická či veselá. Kuba je vďaka svojej pohnutej histórii a súčasnosti nazývaná “Pamätníkom socializmu”, preto má pre cestovateľov obrovské čaro. Je tiež miestom, ktoré je už neoddeliteľne spojené s kvalitnými cigarami a dobrým rumom. Čím skôr Kubu navštívite, tým viac z jej autentickosti spoznáte. 

Barrels

História kubánskeho rumu

Prvý rum na Kube bol vypálený v roku 1600. Na svedomí to mali najmä miestny otroci, ktorí pracovali na plantážach s cukrovou trstinou. Zistili, že z melasy ktorá vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe cukru, sa dá fermentovať alkohol. Následnou destiláciou nečistôt vytvorili prvý rum. Tento proces výroby sa postupom času stále zdokonaľoval, až Facundo Bacardi začal otvárať liehovary, a pod rovnomennou značkou produkoval rum vo veľkom. Plány mu prekazila až revolúcia a znárodnenie. Všetky pálenice boli zrušené a výroba tohto nápoja bola presunutá pod značku Havana Club
Rum sa stal rýchlo populárnym naprieč celou koloniálnou Amerikou a hlavným miestom odbytu sa stali práve formujúce sa mladé Spojené štáty Americké. George Washington pri svojej inaugurácii v roku 1789 trval na tom, že musí mať po ceremónii pripravený sud rumu, ktorým to oslávia.

Prečo je kubánsky rum taký dobrý?

Všetko sa odvíja od cukrovej trstiny a prostredia v ktorom sa pestuje. Dôležité je najmä podnebie a pôda. V týchto kategóriách má Kuba výrazne navrch. Miestna pôda je mimoriadne úrodná a karibské počasie natoľko mierne, že ťažko nájsť na zemi lepšie miesto na pestovanie cukrovej trstiny alebo tabaku.
Unikátny je tiež samotný proces výroby kubánskeho rumu. Dozrieva minimálne dva roky v sudoch z dubového dreva a následne sa filtruje cez drevené uhlie. Výsledný produkt musí mať správnu farbu, vôňu a chuť. Výroba prebieha pod prísnym drobnohľadom rumových majstrov tzv. Maestros Roneros, ktorí si svoje recepty a postupy prísne strážia a predávajú si ich z generácie na generáciu už po stáročia. 
Pri kubánskych rumoch je tiež dôležité, pod koho vedením vznikol. Napríklad Ron Jungla je majstrovským kúskom Juana Alberta Álvareza, ktorý je jeden z najznámejších kubánskych rumových majstrov. Okrem iného, je aj tvorcom rumov Relicario. Maestro Álvarez je známy tým, že odsudzuje používanie umelých aditív a tak sú jeho rumy čistým prírodným produktom. 

Vigia - značka kvality Kuby

Ako sme už spomínali, rum má na Kube naozaj dlhú tradíciu. Tie najkvalitnejšie sa označujú ako “Vigia” a takto označené rumy boli pôvodne vyhradené ako dar pre hosťujúce hlavy štátov. Pečať Vigia dodnes zostáva známkou kubánskej kvality.
Slovo Vigia znamená „vyhliadka“. Práve vo vile Finca Vigia, hneď vedľa liehovaru Bodega Vigia, napísal Ernest Hemingway niektoré zo svojich najväčších diel, s výhľadom na Havanu a chuťou šumivého koktailu Florida Straits v ústach. Pečať Vigia dnes zdobí každú fľašu, ktorú stojí za to ochutnať. Medzi takéto rumy patrí napríklad aj rum La Progresiva.

Okrem už dobre známych klasík ako Havana či Legendario, sme si pre Vás pripravili výber originálnych rumov, ktoré by ste určite mali ochutnať! 

Ron La Progresiva de Vigia 13

Mezcla 13 je vynikajúci a jedinečný kubánsky rum na popíjanie, vytvorený podľa tradície destilérky Vigia Bodega, ktorá už 60 rokov inovuje svoje výrobné procesy. Je to zmes najlepších kubánskych ostrovných rumov, ktorá je navrhnutá rumovými majsterkami z Bodega Vigia's. Je to skutočný kubánsky poklad. Vychutnajte si tento elegantný suchý rum s plátkom pomaranča a kockou ľadu. Aróma rumu sa rozospieva v drinku Progressive Old-Fashioned, v kubánskom Negroni alebo v Hemingway Daiquiri. La Progresiva 13 de Vigia prekonáva hranice Kuby a zaraďuje sa do kategórie luxusných rumov.

La progresiva de Vigia 13

Vôňa: citrus, škoricové korenie, karamel, dubový sud, živá a temperamentná
Chuť: suchá s jemným charakterom a tónmi zrelých citrusových plodov, karamelu, škorice a dreva
Záver: stredne dlhý, karamelový so škoricovým podtónom, mierne trieslový

Black Tears

Black Tears je prvý suchý korenený kubánsky rum na svetovom trhu. Pochádza z jedného z najlepších liehovarov na ostrove. Je to zmes kubánskeho rumu, plná emócií a exotického korenia, vrátane múčnatky, kávy a kakaa. Vytvorená pre tých, ktorí hľadajú niečo nové. Rum je pomenovaný podľa slávnej piesne Lagrimas Negras od Miguela Matamorosa 1928. Horkosladká chuť je to, čo tento rum odlišuje od všetkých ostatných korenených rumov, ako aj nízky obsah cukru, čo je typické pre kubánské rumy.

Black Tears

Vôňa a chuť: jemná a záhadná sladkosť kakaa, sprevádzaná výraznou kávou a pretrvávajúcim korením, škorica, korenie na pečenie, čili, karamelizované oriešky
Záver: elegantný a vyvážený, mierne trieslovitý

Ron Jungla

Prémiový Ron Jungla zreje najprv na Kube v dubových sudoch a následne sa preváža na Malorku, kde dozrieva v sudoch po slávnom španielskom brandy Suau. Pri rume Ron Jungle ide predovšetkým o spojenie chutí Karibiku a Španielska, Kuby a Malorky.
Inšpirácia pre toto spojenie vznikla od samotného zakladateľa značky Bodegas Suau. V polovici 19. storočia sa moreplavec Don Juan Suau Bennasara na lodi "El mallorquina" s vášňou plavil po karibských ostrovoch. Vždy sa však vracal k svojej malorskej žene, s ktorou si nakoniec založil liehovar. Za rumom Ron Jungla stojí Maestro Roner Juan Alberto Álvarez. Výsledkom je nápoj s jemnou, napriek tomu príjemne výraznou chuťou, v ktorej dominujú tóny ovocia, s jemnou drevitosťou v pozadí. Záver je hrejivý.

Ron Jungla

 

Ochutnajte tieto vynikajúce rumy a vychutnajte si chuť Kuby z pohodlia domova. V našej ponuke nájdete aj ďalšie kubánske rumy.

 

Newsletter