Old Tom Gin

( 3 produkty )
Obľúbené značky:
Filtrovanie
Cena do:
20
38
Zoradenie
Na stranu
Filter produktov

Vraví sa, že legiend o tom, ako vznikol Old Tom gin je viac ako príbehov od Marvelu. Faktom však ostáva, že stopy príbehu ginu s nálepkou Old Tom vedú až do Holandska. Holanďania vyrábali prvé druhy ginu už okolo roku 1500 a neskôr túto tradíciu priniesli do Británie.

Prvopočiatky destilácie však neboli vôbec kvalitné a alkohol, ktorý nazývali ginom, sa skoro vôbec nedal piť. Mal silnú alkoholovú arómu a aby ho výrobcovia trochu „poľudštili“ a zvýšili si profit, začali ho sladiť cukrom. Keď sa neskôr spôsob destilácie zdokonalil a vznikli dnes veľmi obľúbené London Dry giny, staré giny druhu Old Tom z trhu takmer vymizli.

Revolúciu zažili opäť až pred zlomom milénií. Rozdiel medzi klasickým suchým ginom a ginom druhu Old Tom ostal hlavne v aróme. Kým suché giny majú tvrdú borievkovú príchuť, Old Tom giny si zachovali svoju sladkosť a sú jemnejšie. Vyhovujú teda aj ľuďom, ktorým moderný suchý gin nechutí.

Ďalším výrazným rozdielom je farba. Kým väčšina ginov je číra, niektoré Old Tom giny nechávajú výrobcovia dozrievať v dubových sudoch a vďaka tomu získajú jemné karamelové zafarbenie.

A prečo Old Tom? Jeden z príbehov hovorí, že pôvodné zdokonaľovanie destilácie ginov mali v starom Londýne na starosti dvaja majstri s rovnakým krstným menom. A keďže starší učil umeniu destilácie mladšieho, ktorý si neskôr založil svoju značku, pomenoval vraj tento druh ginu po svojom staršom mentorovi, starom Tomovi– Old Tom.

Iná verzia hovorí o tom, že sa raz v kadi s destilovaným ginom pri prvých pokusoch vyrobiť nový druh alkoholu utopil starý kocúr (tomcat znamená po anglicky kocúr), preto si tento nápoj vyslúžil práve prezývku Old Tom. Pravdou ostáva, že symbol mačky dodnes nájdete na mnohých fľašiach s ginom druhu Old Tom.Nuž, rovnako ako pri vychutnávaní si kvalitného alkoholu, ani pri príbehoch jeho vzniku sa zrejme fantázii medze nekladú...

...zistiť viac skryť
Newsletter
Shop roku