/
Ochutnaj ako Johnnie, degustuj ako Jack. Takto pijú whisky znalci

Ochutnaj ako Johnnie, degustuj ako Jack. Takto pijú whisky znalci

3 min.
17. 01. 2020
Ochutnaj ako Johnnie, degustuj ako Jack. Takto pijú whisky znalci

V masívnom koženom kresle sedí gentleman v strednom veku, v jednej ruke drží cigaru a v druhej masívny pohár so zlatistým alkoholom. Privonia, zakrúži pohárom, ochutná. Zamyslí sa. Takto vyzerá pitie whisky vo filmoch. Čo je na tom pravdy? Ako piť whisky ako znalec?

Aby ste si správne vychutnali whisky, nemusíte mať ani kožené kreslo, ani sa nepotrebujete pokladať za gentlemana. Zato by ste mali poznať niekoľko jednoduchých krokov, ako piť tento alkohol. Pozrime sa na ne.

Teplota je kľúčová


Whisky sa nikdy nechladí. To je prvá a azda najdôležitejšia rada pri pití whisky. Whisky vždy pijeme pri izbovej teplote. To je výhodou tohto alkoholu – nepotrebuje žiadny špeciálny spôsob skladovania na rozdiel od iných alkoholických nápojov.

S ľadom, alebo bez?


Pri otázke, či do whisky pridať ľad, alebo nie, sa názory líšia. Pri pridaní ľadu sa teplota nápoja zníži, otupia sa chuťové poháriky, a teda by ste si whisky nevychutnali naplno. Odborníci odporúčajú ľad nepridávať. Niekto však whisky pre zjemnenie chuti riedi – a to najčastejšie vodou izbovej teploty. Kvapnúť do whisky trochu čistej vody môže pomôcť alkoholu uvoľniť jeho arómu.

Kam whisky naliať?

Rozšírený je klasický valcový pohár s masívnym dnom, no na ochutnávanie sa najviac odporúča pohár na stopke. Tento pohár má zaoblený uzavretý tvar, v ktorom vynikne aróma. Práve tá je prvým krokom degustovania.

Začíname očami a nosom

  1. krok: Pohár podržte pred bielou stenou a pozrite sa na farbu whisky. Farba sa pohybuje medzi svetlými a zlatými tónmi až po tmavšie odtiene – záleží od konkrétnej whisky.
  2. krok: Zľahka privoňajte k whisky. V tomto kroku jemne pohnite rukou, aby tekutina v pohári krúžila a uvoľnila svoju arómu. Nekrúžte však nadmerne, aby sa vôňa neuvoľnila až príliš a nebola nadmieru silná.
  3. krok: Chuť whisky ucítite najprv na podnebí. Dôležité je, aby ste whisky nepili rýchlo – nie je to žiadny shot. Z whisky pomaly odpite a vychutnajte si jej chuť. Tá sa môže pohybovať od sladkej cez dymovú, karamelovú, citrusovú, ovocnú až po kávové či drevité tóny.
  4. krok: Odlišné časti jazyka a úst môžu reagovať rozdielne na chute whisky, preto tekutinu jazykom pomaly dostaňte do všetkých častí úst. Vychutnáte si tak whisky na maximum. Medzi jednotlivými dúškami si môžete ústa opláchnuť vodou.
  5. krok: Keď whisky prehltnete, nastáva takzvané zakončenie. Vtedy môžete ucítiť rozmanité chute, ktorými sa jedna whisky líši od druhej. Zakončenie môže trvať kratšiu i dlhšiu dobu – ten čas nazývame „dĺžka zakončenia” a hrá takisto rolu pri degustovaní.


Nie je whisky ako whisky. Svet nápojov vám ponúka širokú paletu tohto nápoja, vďaka ktorej si každý nájde tú svoju – od jemnej chuti, akú má napríklad Red Label až po korenistú, ako je napríklad Chivas Regal. Podľa nášho návodu môžete tento nápoj bohov degustovať ako znalci.

Odporúčame vám prečítať si aj
Čím vás prekvapí whisky z krajiny vychádzajúceho slnka?
06. 10. 2020
Čím vás prekvapí whisky z krajiny vychádzajúceho slnka?
Japonská whisky trhá rekordy v počte ocenení po celom svete a patrí medzi to najexkluzívnejšie, čo si môžete kúpiť. Rozdiel medzi japonskou a škótskou whisky Škótsko má vo výrobe whisky dlhú a silnú tradíciu. Destilérky si občas medzi sebou whisky aj vymieňajú s cieľom vytvoriť najlepší možný blend. To by však v Japonsku bolo skutočnou raritou. Destilérky tu miešajú svoje blendy výhradne z…
III. Dovolenkový špeciál: Objavte Kentucky rodisko Bourbonu
29. 06. 2020
III. Dovolenkový špeciál: Objavte Kentucky rodisko Bourbonu
Dovolenka v štáte “Bluegrass” Ak chcete objaviť a ochutnať pravého ducha Kentucky musíte navštíviť rodisko Bourbonu - Bluegrass. Iba štát Bluegrass má perfektnú kombináciu vhodného subtropického podnebia a čistej vápencovej vody, potrebnej na výrobu toho najlepšieho bourbonu na svete.  Zúčastnite sa liehovarníckej prehliadky “Kentucky Bourbon Trail” v rámci ktorej sa zoznámite s pôvodným a…