Mule z celého sveta

Dnes vás pozveme na cestu okolo sveta. Moscow Mule je totiž drink, ktorý má takmer v každej krajine svoju lokálnu variáciu.

Za vznikom mnohých dobrých vecí stojí často len náhoda. Stála aj za vznikom jedného z najžiadanejších miešaných drinkov na svete, ktorý vyniká chuťou aj štýlovým spôsobom servírovania v rustikálnych medených pohárikoch. Drink s názvom Moscow Mule je veľmi sviežim nakopnutím v ponuke miešaných drinkov. Nájdete v ňom mix limetkovej šťavy, zázvorového piva a vodky (či iného druhu alkoholu podľa verzie, ktorú si vychutnávate).

moscow mule

Ako vznikol drink Moscow Mule

Príbeh vzniku tohto drinku siaha až do roku 1941, kedy istá Sophie Berzinski emigrovala z Ruska do Ameriky. Spolu s batožinou niesla aj 2000 pevných medených hrnčekov. Otec Sophie vlastnil a prevádzkoval továreň na výrobu medi v Rusku. Hrnčeky tam však nedokázali predať, a tak sa Sofie rozhodla vziať ich so sebou do krajiny príležitostí. Chodila od domu k domu, od baru k baru a snažila sa hrnčeky predať. Neúspešne. Až raz prišla do obľúbeného podniku slávnych, Cock 'n' Bull. Zoznámila sa tam s Jackom Morganom, ktorý vlastnil pivovar na zázvorové pivo a Johnom Martinom z liehovaru Smirnoff. Američania boli v pití alkoholu v tom čase pomerne konzervatívni a predať im čokoľvek iné, než Bourbon a tradičné pivo, bolo nemožné. A tak túto trojicu spojil spoločný problém. Ani jeden z nich nevedel, ako predať svoje produkty. Rozhodli sa spojiť hlavy dokopy a po dlhých hodinách hľadania toho správneho pomeru, sa zrodil legendárny drink Moscow Mule.

V 2007 vyšiel v The Wall Street Journal článok, v ktorom citujú slová muža menom Wes Price, hlavného barmana Cock 'n' Bull baru. Bol to vraj práve on, kto namiešal prvý Moscow Mule, a to pre Brodericka Crawforda. Jeho verzia vzniku drinku neznie až tak romanticky, no určite uveriteľnejšie. Jednoducho chcel len upratať suterén a zbaviť sa nepoužitého tovaru. O vzniku tohto drinku koluje ešte veľa rôznych verzií príbehu. Isté však je, že ide o nadčasový a chuťovo variabilný drink.

Medené hrnčeky na Moscow Mule dnes…

Štýlový medený pohár je rituálom a tradíciou servírovania. Má však aj praktický význam, pretože udržiava teplotu zázvorového piva, vďaka čomu je Mule vždy taký chladivo osviežujúci.

Drink, na ktorý nedá dopustiť slávna americká herečka a moderátorka Oprah Winfrey, má dnes svoju verziu azda v každej krajine sveta. Barmani po celom svete primiešavajú do drinku svoje tradičné lokálne suroviny a vytvárajú tak vlastné verzie Mulu.

Každá krajina má totiž niečo, čím sa vám dokonalo vryje do pamäte. Pripomenie vám ju vôňa čerstvých byliniek, chuť ovocia, pikantnosť chilli, sladkosť, decentnosť. A má aj ten svoj, pre seba typický alkohol. Za zrodením Moscow Mule bola práve vodka, typická jednoznačne pre Rusko. Stačí však jemne poobmeniť recept - napríklad vymeniť vodku za Bourbon a ste v Kentucky.

Vydajte sa s nami na pomyselnú cestu okolo sveta. Zaspomínajte si na krajiny, ktoré ste už navštívili a snívajte o tých, kam ešte len pôjdete s čerstvo namiešaným Mule drinkom v medenom hrnčeku. Na záver sme pre vás pripravili najobľúbenejšie recepty na jeho prípravu:

Ako namiešať Moscow Mule

Postup:
Hrnček naplníme ľadom, pridáme vodku, limetovú šťavu, dolejeme zázvorovým pivom. Jemne premiešame a ozdobíme plátkom uhorky. Set na koktail Moscow Mule aj s medeným hrnčekom hrnčekom zadarmo nájdete tu.

German Mule

German Mule

Postup:
Hrnček naplníme ľadom, pridáme Jägermeister, limetovú šťavu, dolejeme zázvorovým pivom. Jemne premiešame a ozdobíme bazalkou. 

Italian Mule

Italian Mule

Postup:
Hrnček naplníme ľadom, pridáme vermuth, limetovú šťavu a dolejeme zázvorovým pivom. Jemne premiešame a ozdobíme citrónovou kôrou. 

Kentucky Mule

Kentucky Mule

Postup:
Hrnček naplníme ľadom, pridáme bourbon, limetovú šťavu, dolejeme zázvorovým pivom. Jemne premiešame a ozdobíme. Set na Kentucky Mule aj s medeným hrnčekom zadarmo nájdete tu.

A ako by mal vyzerať pravý Slovak Mule?

Borovička s medom a horcom? Mladé vína namiesto vodky alebo včelovina? Materina dúška, horec a čučoriedka? Slivovica? Napíšte, čo typicky slovenské by podľa vás malo dopĺňať zázvorové pivo a limetkovú šťavu v slovenskej verzii tohto drinku. Možno práve vás odmeníme balením zázvorového piva Thomas Henry. Odpovede už čoskoro čakáme v príspevku na našej facebookovej stránke!

Newsletter