27.04. 2021
Rum
HAMPDEN: Jamajský rum, ktorý uchvacuje chuťou aj poctivosťou

Jamajská destilérka Hampden Estate vznikla ešte v roku 1753 a dnes je jednou z najzaujímavejších nielen na Jamajke, ale v celom Karibiku. Jej rum, s rovnomenným názvom Hampden, je možné opísať ako endemický rum (typický pre danú lokalitu) práve kvôli svojmu miestu pôvodu a výrobe. Je totiž nemožné vyrobiť ho kdekoľvek inde na svete.

SPOILER: Na konci článku pre vás máme súťaž o fľašu ťažko dostupnej limitovanej edície Hampden Great House.

Destilérka Hampden Estate

Destilérka sa nachádza v regióne Trelawny Parish na severozápade ostrova Jamajka, ktorý vystihuje výnimočná biodiverzita. Len aby ste vedeli, v neďalekom okolí sa rozprestiera tropický prales, ktorý je domovom 26 druhov domorodých jamajských vtákov, najväčšieho motýľa na západnej pologuli a tiež posledných jamajských krokodílov.

5 pilierov výroby rumu Hampden

Rum Hampden predstavuje akúsi oslavu tejto divokej prírody, a zároveň miesta svojho pôvodu. Destilérka Hampden Estate sa pritom považuje za jednu z najautentickejších na svete a patrí medzi špičku tých najlepších.

Prísľub top kvality je založený na 5 pilieroch, ktoré tvoria základ výroby rumov Hampden:

1. Pramenitá voda
V celom výrobnom procese sa používa výhradne voda pritekajúca z neďalekého prameňa. Vápencové podložie, ktorým preteká ju robí jednou z najčistejších na svete.

2. Divoká fermentácia a umenie výroby vysokoestérových rumov
Rumy Hampden sú vyrábané extrémne dlhou fermentáciou za pomoci prírodných kvasiniek. Destilérka si zakladá na umení výroby vysokoestérových rumov, pri ktorej stále používa tie isté, unikátne a tajné metódy už od 18. storočia. Výsledkom je rum s nezameniteľným chuťovo-aromatickým profilom, za ktorý vďačí práve vysokému obsahu estérov.

3. Destilované 100 % metódou pot still
Rumy od Hampdenu sú destilované výhradne klasickým jamajským štýlom v medených destilačných kotloch. A to konkrétne metódou, ktorá sa volá double retort pot still. Hampden Estate je dnes jednou z posledných destilériek, ktorá nepretržite používa tento dlhý spôsob destilácie. Pomáha jej totiž zachytávať základné chute tvoriace charakteristický chuťový štýl jej rumov. Momentálne má tieto destilačné zariadenia v prevádzke štyri:

■  John Dore – najstaršie destilačné zariadenie ešte z roku 1960 s objemom 7560 litrov a pôsobivým labutím hrdlom
■  Vendome – z roku 1994 a objemom 18 900 litrov, ktoré ako jediné destilačné zariadenie, ktoré spracováva cukrovú trstinu z okolia destilérky
■  Forsyth – z roku 2010 a kapacitou viac ako 18 900 litrov
■  juhoafrické destilačné zariadenie TNT – z roku 2016 a s podobným objemom 18 999 litrov

Destilácia týmito pot still zariadeniami trvá približne 7 hodín a výsledkom je rum s 82 % obsahom alkoholu.

4. Zrenie v tropickom klimatickom podnebí
Hovoríte si, že kupovať 8-ročný rum nie je nič moc a prekvapuje vás, že destilérka, ktorá existuje už skoro tri storočia ponúka len 8-ročný rum? Nuž, nemajte obavy. 7 rokov zrenia v tropickom klimatickom pásme na Jamajke je totiž úmerných 25 rokom zrenia pod miernym klimatickým podnebím v Európe. Pre vysvetlenie ešte dodáme, že rumy z Hampdenu sa v minulosti predávali predovšetkým európskym a americkým obchodníkom ako základ pre rôzne značky s rôznymi levelmi estérov. Až v roku 2009, destilérku získala do vlastníctva rodina Husseyovcov, začala aj éra s dozrievaním rumu pod vlastnou strechou, a tak najstaršie sudy pochádzajú zatiaľ len z roku 2010. Inak, len pre zaujímavosť – Hampden dozrieva v sudoch po bourbone a podľa dostupných informácií by sa ich malo v destilérke nachádzať okolo 2700.

5. Bez pridávania farbív a cukru
Destilérka Hampden sa vyznačuje skutočne poctivým a prirodzeným spôsobom výroby. Rum nevylepšuje pridávaním farbiva, karamelu ani dosladzovaním cukrom. Je to jednoducho rum vo svojej prirodzenej podobe.

Spoznajte 3 rôzne rumy z destilérky Hampden

V Hampden Estate zatiaľ vznikli 3 druhy rumov, ktoré vyjadrujú jej chuťový štýl:

1) Hampden 8-ročný rum

Ide o vlajkovú loď značky, ktorá prepája jej chuťovú komplexnosť a všestrannosť. Hodí sa preto pre samostatné vychutnávanie, rovnako ako aj pre miešanie koktejlov. O tomto rume sa hovorí, že je akousi kvitesenciou hampdenovského štýlu a pri degustáciách ho zaručene spoznáte.

Vôňa: ananás, mučenka jedlá, nádych kože, následne sa rozvinie do papáye, limetky, sevillských pomarančov a nektariniek
Chuť: dominuje banán a ananás
Záver: škorica, sladký zrelý banán sa postupne prenesie do jablkového džemu a nádych sladkého drievka ukončujú túto aromatickú prechádzku

Na svetnapojov.sk je dostupný aj ako darčekové balenie, v ktorom 8-ročný jamajský rum Hampden dopĺňajú aj 2 rumové poháre pre ešte lepšie vychutnávanie.

2) Hampden Overproof rum

Pútavá, silnejšia verzia rumu Hampden, ktorá je určená najmä pre skúsenejších degustátorov a puristov obľubujúcich intenzívne a nekompromisné chuťové zážitky. Tento overproof rum má totiž až 60 % obsah alkoholu.

Vôňa: od začiatku dominujú pečený banán a ananás, na okraji karamel
Chuť: výrazný banán, ananás nasledovaný muškátovým orieškom, hruškou a papájou
Záver: korenie, starý dub a ovocný džem

3) Hampden Great House + SÚŤAŽ: Vyhrajte limitovanú edíciu raritného a len ťažko dostupného rumu

Jamajské rumy Hampden prinášajú naozaj skvelý chuťový zážitok, ktorý stojí za každý cent. Ak ste nemali príležitosť ich ešte ochutnať a potvrdiť si to cez vlastné chuťové poháriky, môžete tak urobiť teraz - a to ešte aj s bonusom v podobe súťaže. Ak si na svetnapojov.sk do konca mája 2021 kúpite aspoň jeden z vybraných rumov Hampden, automaticky vás zaradíme do losovania o raritnú limitovanú fľašu Hampden Great House. Tento rum je len veľmi ťažko dostupný, či už u nás, alebo v zahraničí. A to už je čo povedať!
Tak prečo si oň aspoň nezasúťažiť ako o poklad, ktorý vám každý milovník rumu bude závidieť?

Aká je limitovaná edícia Hampden Great House?

Rum Hampden Great House je raritná a veľmi žiadaná limitka, ktorú vytvoril uznávaný master distiller Vivian Wisdom. Za jeho náročnou dostupnosťou je aj to, že kúpiť si ho je možné len na Jamajke priamo v destilérke, alebo v prísne obmedzenom množstve iba vo vybraných krajinách sveta.

Farba: jantárová s hlbokými, mahagónovými odleskami
Vôňa: intenzívna a ovocná s tónmi grilovaného ananásu, rumového koláča, mäty a s náznakom dymu
Chuť: hrejivá a korenistá, cítiť v nej tóny bieleho korenia, krémových cestovín, cukríkov a mäty
Záver: dlhý a rozliehajúci sa s tónmi čerstvo posekaných byliniek, zrelého exotického ovocia a tabakových listov

Nezabudnite, že do súťaže sa zapojíte len kúpou rumov Hampden 8 rokov, Hampden Overproof, darčekového balenia Hampden 8 rokov + 2 poháre alebo cenovo výhodného rumového setu, ktorý obsahuje ako 8-ročnú, tak aj Overproof verziu tohto rumu. Platí výhradne pre online nákup na www.svetnapojov.sk. Súťaž trvá od 27.4.2021 do 31.5.2021. Tak neváhajte!

Oficiálne pravidlá spotrebiteľskej súťaže nájdete tu.

Newsletter