25.08. 2020
Rum
Cihuatán: remeselný rum zo Salvádoru inšpirovaný mayskou mytológiou

Ak ste niekedy aspoň jedným okom zablúdili do kategórie prémiového rumu, značku Cihuatán ste nemohli prehliadnuť. Nápadne a detailisticky ozdobené fľaše prvkami mayskej mytológie hýria farbami. Ukrývajú rum z mladej salvádorskej destilérky, ktorá so zrením prvého rumu začala len v roku 2004.

Domovská krajina Cihuatánu, Salvádor, je naozaj malý štát Strednej Ameriky. Ľudnatý, no menší než polovica Slovenska. Ako jediná krajina v oblasti však nemá pobrežie obmývané Karibským morom. Cihuatán by sme preto len ťažko mohli zaraďovať ku karibským rumom. Naopak, ide o autentický a paradoxne, vôbec prvý 100 % salvádorský rum, ktorý hrdo reprezentuje svoju krajinu.

Údolie Cihuatán: Krajina za spiacou ženou

Slovo “Cihuatán” v mayskej reči znamená “krajina za spiacou ženou” a odkazuje na pohorie Guazapa, ktorého línia štítov pripomína tvár ležiacej ženy - bohyne podporujúcej a chrániacej bohatstvo a plodnosť okolitého údolia. Tvár spiacej ženy sa stala aj kľúčovým prvkom nádherného dizajnu značky a nájdete ju zakomponovanú do mayských symbolov a žiarivých farieb na každej z fliaš rumov Cihuatán. Spiaca v žena sa v rôznych edíciách rumu prihovára k vybraným mayským bohom v prospech údolia Cihuatán a ľudí, ktorí v ňom žijú.

údolie cihuatán salvádor

Sebestačná destilérka inšpirovaná mytológiou Mayov

Každá časť výrobného procesu od výsadby cukrovej trstiny, jej spracovanie, destiláciu, zrenie až po fľašovanie prebieha len a jedine v Salvádore. Poháňa ho dokonca aj vlastná elektrina vyrobená z odpadových vlákien cukrovej trstiny. Úplná sebestačnosť destilérke spolu s vedeckými znalosťami a neutíchajúcou zvedavosťou otvorila dvere ku kvalite umelecko-remeselného rumu. Príbeh priamo z úst tvorcov tohto rumu si môžete pozrieť aj vo videu so slovenskými titulkami:

Mayovia boli neprekonateľne zvedaví, a to ich viedlo k štúdiu súhvezdí a čísel, skúmaniu nových území a tvorivosti predbiehajúcej ich dobu. Staroveké dedičstvo krajiny Mayov sa stalo pre značku nekonečnou studnicou inšpirácie aj pri vytváraní rôznych edícií rumu Cihuatán. Odráža sa to aj v ich nezameniteľnej chuťovej palete. Za tou už roky stojí master blenderka Gabriela Ayala. Dcéra mikrobiológa strávila detstvo pozorovaním a obdivovaním otcovej vedeckej práce. Stala sa z nej vyštudovaná chemická inžinierka a dlhé roky pôsobila pri inovovaní produktov v cukrovarníckom priemysle, kým sa nestretla s Juanom Alfrédom Pascom, viceprezidentom Cihuatánu. Pridala sa k procesu tvorby niečoho, čo dovtedy v Salvádore neexistovalo - prvého skutočne salvádorského rumu. O Gabriele sa hovorí, že dokáže vynikajúcim spôsobom zapracovať emócie do dokonalej vedecko-technologickej výroby rumu a vytvárať tak jedinečné chuťové palety kráčajúce po stopách mayských legiend a mytológie.

gabriela ayala cihuatan rum

Nantli a Tajtli: dva základné druhy rumy v jazyku Nahual

V Cihuatáne sa vyrábajú dva druhy rumu, ktoré sa spolu následne blendujú: ľahký materský rum Nantli a ťažký otcovský rum Tajtli. Materský rum sa vyrába v mimoriadne čistej podobe, je ľahký a svetlý, dozrieva v nových amerických dubových sudoch a je možné v ňom cítiť tóny zeleného jablka, vanilky a citrusov. Otcovský rum Tajtli sa necháva zrieť v sudoch po bourbone a zámerne nie je tvorený v až takej čistej podobe ako materský, aby si zachoval špecifický chuťový a aromatický buket. Tajtli obsahuje zelené tóny trávy pripomínajúce “agricole rumy” - a to aj napriek tomu, že sa nejedná o tento druh rumu.

V akých sudoch zrie rum Cihuatán?

Ako sme už spomenuli, na zrenie rumu Cihuatán sa používajú nové americké dubové sudy a stredne vypálené dubové sudy po bourbone. Tvoria až 90 % sudových zásob. Zvyšná časť bola ponechaná ako priestor pre inovácie a experimenty previazané s legendami a tajomnou mytológiou Mayov. Príkladom je NOVINKA roka 2020 a už historicky prvý salvádorský XO rum Cihuatán Xaman, ktorý zrel celý svoj záverečný rok v sudoch z posvätného dreva Ceiba.

rum cihuatan xaman xo svetnapojov

Ceiba je najvyšší strom tohto regiónu. Z jeho dreva Mayovia vyrábali ochranné predmety do bojov, plavidlá umožňujúce objavovanie nových území, bolo súčasťou magických rituálov pre privolanie prosperity a jeho kôra sa pre liečivé účinky konzumuje dodnes.

strom ceiba cihuatan
Zberateľské edície rumov Cihuatán

Na pozadí posvätných mayských rituálov však vznikla aj ďalšia novinka roku 2020: limitovaná edícia zberateľského rumu Cihuatán Sahumerio. Mayovia boli súdržnou komunitou a hlboko si cenili lásku a vzťahy. Preto bola vytvorená aj táto špeciálna edícia na oslavu lásky. Pomenovanie dostala po posvätnej nádobe na oheň “Sahumerio”, v ktorej sa vykonávajú magické rituály pre získanie priazne orlej bohyne Chantico. Podľa mayskej tradície by sa mali v sahumériu dňom i nocou páliť vybrané rastlinné obety pre posilnenie lásky v rôznych životných podobách:

■ sušené kvety, myrta alebo kvetový med pre milostnú lásku
■ sušené ovocie za rodinnú jednotu
■ kadidlo pre priateľstvo
■ kakao, semiačka a maslá pre ochranu a lásku k sebe samému

Ich tóny nám pripomína aj samotný rum Cihuatán Sahumerio.

rum cihuatan sahumerio
O niečo dlhšie sú dostupné aj ďalšie dve limitované edície: 

Cihuatán Nahual Legacy Blend bol inšpirovaný osobnými duchovnými strážcami Nahual, stelesnenými do podoby posvätného zvieraťa. Podľa Mayov má takéhoto duchovného strážcu každý z nás a predstavujú neprelomiteľnú hranicu medzi ľudskosťou, prírodou a vesmírom. Zistiť aký je váš Nahual, môžete tu.

Aj Cihuatán Nikté je limitovaná edícia a ďalší zberateľský rum inšpirovaný svetom Mayov. Bol vytvorený ako pocta Kay Nikté, mayskému festivalu kvetov a Sac Nikté, mystickej kráľovnej noci. Tento nepolapiteľný kvet, kvitne iba na jednu noc a naplní vzduch lákavou vôňou surového medu a jazmínu. Pred úsvitom vädne.

zberatelsky rum cihuatan nahual nikte

Stálé edície

Okrem už spomínaného XO rumu Cihuatán Xaman, ponúka značka ešte ďalšie edície rumu, ktoré patria do jej stáleho portfólia:

8-ročný rum Cihuatán Indigo bol inšpirovaný typicky modrou farbou Mayov, ktorú získavali z indigovo modrého kvetu (añil). Je to zároveň farba Salvádoru a boha dažďov Tlaloca, ku ktorému sa na etikete spiaca žena prihovára za kvitnutie tohto kvetu.

12-ročný rum Cihuatán Cinabrio bol naopak, venovaný mayskému bohu slnka Kinich Ahau a inšpirovaný tehlovo červenou farbou získavanou z minerálu cinabarit. Spiaca žena sa na fľaši obracia na boha slnka v podobe dvoch kolibríkov, aby svojimi hrejivými lúčmi rozprúdil život v údolí.

cihuatan rum indigo cinabario

rum cihuatan indigo cinabario inspiracia

Rum Cihuatán si môžete vychutnávať samostatne, s kockou ľadou, ale aj ako súčasť skvelých a čoraz populárnejších rumových koktejlov. Nechajte sa inšpirovať ich lákavým mayským pozadím a ochutnajte jedinečný salvádorský rum Cihuatán aj vy!

Newsletter