Viete , prečo sa tequila pije so soľou a citrónom? Nie je to jediný spôsob

Dnes si odpovieme na otázku, ktorá trápi mnohých ľudí. Teda aspoň fanúšikov tequily. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, keď si tento nápoj objednáte, prečo vám k nej barman priloží tanierik s citrónom a soľničku?

Tequila pochádza z Mexika a má za sebou bohatú históriu. Počas nej sa kvalitou vyvinula do podoby, v ktorej by si ju ľudia pred niekoľkými desaťročiami len ťažko predstavili. Vyrába sa z rastliny zvanej agáve. Tá sa musí opracovať a prejsť celým výrobným procesom, kým si budete môcť na jazyku užiť jej chuť v tekutej forme.

Prečo soľ a citrón?


Tradičným zvykom, teda aspoň u nás, je pitie tequily so soľou a citrónom. Na časť ruky, medzi palec a ukazovák si nasypete pár zrniečok soli. Tie obliznete, šupnete do seba shot tequily a zahryznete do citrónu. Zvládnutie tohto postupu z vás však nerobí pravého Mexičana. ???? V rodisku tequily totiž najradšej tento nápoj pijú úplne inak. Vedia si ho vychutnať a jeho konzumáciu považujú za zážitok podobný tomu, akým je pre nás Slovákov konzumácia halušiek. ????

Zvyk piť tequilu so soľou a citrónom totiž pochádza z Ameriky. Súvisí s lacnými značkami, ktoré sa tam dostávali počas obdobia prohibície. Mali často dosť trpkú a nepríjemnú chuť. Preto sa Američania snažili prísť na to, ako ju zamaskovať. Úlohou soli je tak odvrátiť naše chuťové bunky od trpkosti a úlohou citrónu zase neutralizovať slanú chuť. Tento spôsob je pre mnohých naozaj prijateľný a pri lacných drinkoch nevyvoláva husiu kožu. Platí však len pre striebornú tequilu. Pri zlatej tequile meníme soľ za škoricu a citrón za pomaranč.

Teplá, kombinovaná s pivom či iné možnosti


Soľ, citrón, škorica či pomaranč, nie sú ani zďaleka jediné z možností. Mexičania tvrdia, že by ste mali piť tequilu tak, ako vám chutí, nech už je to s čímkoľvek. Oni sami ju pijú teplú, po malých dúškoch a dávajú si k nej aj veľké množstvá vody. Skúšať túto metódu s lacnou značkou, je ako kúpiť diamantový prsteň pre vašu vyvolenú od Vietnamca na tržnici a dúfať, že vám povie áno. Skrátka dosť naivné. 

Ak by ste chceli okúsiť tequilu ako praví Mexičania, odporúčame siahnuť po kvalitných značkách, akou je napríklad Patrón tequila.

Medzi ďalšie spôsoby pitia vo svete patrí napríklad vhodenie shotu tequily do piva. Zvykne sa tiež zapíjať sódou, paradajkovou šťavou s čili alebo sangriou. Môžete si ju vychutnať aj v rôznych miešaných drinkoch.

Tip na miešaný drink: Patrón silver battle born


Ide o drink, ktorý sa skvele hodí na letné večery. Je namiešaný z tej najkvalitnejšej Patrón tequily a vaše chuťové poháriky poteší jeho osviežujúca chuť.

Na prípravu potrebujeme:

  • 45 ml Patrón Silver
  • 15 ml Patrón Citrógne Orange
  • 30 ml čerstvej grapefruitovej šťavy
  • 15 ml sirupu z cukru

Začneme prípravou samotného sirupu. Do hrnca vlejeme jeden pohár vody a jeden pohár cukru. Položíme na sporák a pri strednej teplote miešame, kým sa nám cukor nerozpustí. Všetky prísady vrátane sirupu a Patrón tequily vlejeme do šejkra. Dôkladne pretrepeme a nalejeme do pohára s ľadom. Na záver môžeme prizdobiť grapefruitovou kôrou.


Ďalšie tipy na miešané drinky z tequily nájdete v našom staršom článku s príznačným názvom Miešané drinky z tequily.

Newsletter