27.07. 2020
Rum
VI. Dovolenkový špeciál: Navštívte Dánsko a jeho bývalé kolónie

Všetko začalo v Dánskom kráľovstve…

Konštitučná kráľovská monarchia s najstaršou panovníckou dynastiou v Európe siaha svojou históriou viac než 1000 rokov dozadu. Pre Dánsko je typická pohoda v štýle hygge, prvé miesto v rebríčku životnej spokojnosti obyvateľov, absolútna vášeň pre hot dogy a vysoký počet kilometrov najazdených na bicykli. Návšteva Dánska pritom môže mať veľa podôb. Turistika naprieč očarujúcou prírodou Faerských ostrovov a úchvatný pohľad na fjordy v zamrznutom Grónsku sa pohodovo striedajú s mestskou turistikou v Kodani. Toto mesto vás bude neustále lákať na výlety do sveta plného michelinských reštaurácií, rozprávkových sôch podľa predlohy H. Ch. Andersena, zábavného parku Tivoli a možno aj k nahliadnutiu do divokého života v slobodnom meste Christiania.

Aj malá dánska krajina mala však kedysi veľké mocenské záujmy. A tak ako sa dnes v Dánsku dá naraziť na prvky multikulturalizmu, tak aj vo svete môžete objaviť pozostatky dánskeho kolonializmu. Spoznáte ich okamžite. Upútajú škandinávskymi názvami ulíc, budov, či architektúrou v takých kútoch sveta, v ktorých by ste ich nečakali. A verte, že v nich vznikli aj fantastické destiláty!

Východná Dánska India: Tranquebar - zem spievajúcich vĺn

Na okraji Bengálskeho zálivu v južnej Indii leží pobrežné mesto Tranquebar (Tharangambadi) s názvom, ktorý má naozaj poetický preklad “zem spievajúcich vĺn.” Dánom, ktorí toto mesto začiatkom 17. storočia kolonizovali, sa však názov mesta ťažko vyslovoval, a tak ho premenovali na Tranquebar.

Dánske námorníctvo chránilo prisťahovalcov, ktorí sa v Tranquebare usadili a strážilo bezpečnosť obchodných lodí. Tie dovážali exotické koreniny, ktoré sa stali neodolateľným chuťovým základom aj pre prémiový dánsky gin Tranquebar. Podľa starého zvyku si práve námorné posádky pripíjali “Na statočnosť!” destilátom s bohatou chuťou a neštandardne vysokým obsahom alkoholu. A tak sa podľa diktátu tohto námorného zvyku dostal na svet prémiový 52% gin Tranquebar Navy ochutený exotickými koreninami z tejto východodánskej kolónie. Pretože ide o gin vyrábaný v malých šaržiach, môžete pri ochutnávke dvoch fliaš objaviť aj drobné rozdielnosti, čo dodáva tomuto ginu osobitý šarm a nezameniteľnú chuť.


Napriek tomu, že od príchodu Dánov do Tranquebaru ubehlo celkovo už 400 rokov, z charakteru mesta a ľudí ešte stále cítiť dánsku kultúru. V školách funguje dánsky školský systém a pri prechádzke mestom objavíte typické budovy dánskej architektúry. Zaujímavosťou je aj to, že práve v južnej Indii sa rozprestiera 2. najväčšia dánska hradná pevnosť Dansborg.

pevnost dansborg

S občasnými prestávkami bol Tranquebar pod nadvládou Dánov viac ako 200 rokov, keď neskôr prešiel pod správu Británie a nakoniec spod európskej nadvlády vymanil s vyhlásením nezávislosti Indie. Bola to však len jedna z mnohých malých kolónií, ktoré si v priebehu rokov Dáni vybudovali. Ďalšiu časť bývalej “Dánskej Indie” je možné nájsť oveľa ďalej smerom na západ - na Amerických Panenských ostrovoch v tropickom Karibiku.

Západná Dánska India: Americké Panenské ostrovy

V najväčšej ére kolonializmu bolo toto karibské súostrovie využívané pre plantáže s cukrovou trstinou a pre burzu s otrokmi. Po zrušení otroctva však výhodný biznis s cukrovou trstinou začal upadať. Prispeli k tomu aj početné hurikány, zemetrasenia a epidémie. Dáni preto počas I. sv. vojny súostrovie predali USA výmenou za územné nároky v Grónsku a ďalších 25 miliónov dolárov v zlate (dnes asi pol milardy dolárov). Málokto vtedy tušil, že o 100 rokov neskôr uchvátia prírodné krásy Karibiku celý svet a bude tu bohato rozvinutý turizmus.

americke panenske ostrovy

Sv. Ján. Najmenší a podľa mnohých najkrajší ostrov Amerických Panenských ostrovov

Väčšina územia je prírodnou rezerváciou s nádhernou prírodou a letisko by ste tu hľadali len márne. Až dve tretiny územia tvorí prírodná rezervácia a vy si tu môžete užiť pláže rôzneho druhu - pokojné a nepreplnené, rušné, biele pieskové, ale aj kamenisté a vhodné na šnorchlovanie podvodným chodníčkom okolo pestrofarebného podmorského života. Nájdete tu však aj archeologické nálezisko v Škoricovom zálive s ruinami bývalej koloniálnej plantáže a cukrovaru. A takisto aj s historicky ešte staršími pozostatkami obradných miest pôvodného domorodého obyvateľstva.

Sv. Kríž a svetielkujúci planktón

Na ostrove Sv. Kríž (St. Croix) je možné pozorovať fenomenálny prírodný jav a jeden z najkrajších prírodných zázrakov. V lagúne Altona a zálive Salt River sa voda v noci rozžiari miliónmi magicky modrých svetielok. Tento zriedkavý jav, známy ako bioluminiscencia, spôsobujú rôzne druhy svetielkujúceho planktónu, pomedzi ktorý sa v noci dá plaviť v loďkách so skleneným dnom a užiť si naplno túto fascinujúcu svetelnú show.

Sv. Tomáš je najrozvinutejší ostrov a centrum obchodného ruchu

Centrum súostrovia až nápadne pripomína USA. Napriek tomu v ňom ešte stále nájdete pevne vrytú dánsku minulosť. Hlavný mestom ostrova je Charlotte Amalie, ktoré je pomenované po manželke dánskeho kráľa Kristiána V. Mesto vás rozhodne zaujme dánskou koloniálnou architektúrou, ktorú inde v Karibiku neuvidíte. V koloniálnych stavbách však nenájdete predajne so suvenírmi, ale luxusné butiky svetových značiek. Ostrov Sv. Tomáš totiž výrazne žije cestovným ruchom a denne sa tu vylodia desaťtisíce turistov na plavbách po Karibiku. Ani tí tu však nechodia len za nákupmi. Ostrov Sv. Tomáš je pravý karibský raj. V protiklade k luxusným nákupom vyčnieva aj množstvom nádherných bielych pieskových pláží a azúrovým morom. Tie najkrajšie pláže ukrýva sever ostrova. Bezplatné, aj spoplatnené, s čulým party životom, aj tie pokojné.

V roku 1838 sa tu usídlil aj mladý dánsky lekárnik so záujmom o vedu a botaniku, Albert Heinrich Riise. Netrvalo dlho a ešte v tom istom roku získal od dánskej vlády oficiálny dekrét, ktorý mu umožnil otvoriť lekáreň a získať monopol na výrobu alkoholu v Dánskej Západnej Indii. S veľkou odbornosťou využil karibskú exotickú flóru a faunu na výrobu liečiv, alkoholu a kozmetiky. Lekáreň AH Riise tak pôvodne vytvorila rum a likér, ktorý sa používal ako liek na ochorenia žalúdka a iné ťažkosti. Aj mimo zdravotnej funkcie však jeho rum rýchlo nabral na popularite, a vtedy sa začala písať história dnes neuveriteľne obľúbených a chuťovo neodolateľných rumov A.H.Riise.


Dnešné Americké Panenské ostrovy však neležia v zóne, ktorej sa vyhýbajú hurikány a búrlivé počasie. Riise mal iba 2 roky, keď pri stroskotaní obchodnej lode prišiel o otca. Ako syn námorníka tak poznal ťažký údel posádok lodí, ktoré sa chránili pred pirátstvom a vrtochmi nevyspytateľného oceánu. Možno aj to je dôvodom, prečo uzrel svetlo sveta aj rum venovaný dánskemu námorníctvu A.H. Riise Royal Danish Navy Rum (alebo Fregatten Jylland). Rum vytvorený v súlade s diktátom už spomínaného starého zvyku pripiť si “Na statočnosť!” pred bitkou, či plavbou po mori, vraj spoľahlivo pomáhal udržať morálku celej posádky. Tradícia v podporovaní bezpečnostných námorných a policajných zložiek trvá dodnes a prispôsobila sa situácii v modernom svete. Značka A.H. Riise vyjadrila svoju poctu dánskym Frogmanom (vojenským potápačom). V boji proti novodobému pirátstvu im vzdala špeciálnou edíciou A.H. Riise Frogman s vysokým obsahom alkoholu, tak ako za starých čias. Rešpekt a špeciálnu poctu v podobe osobitnej edície A.H. Riise The Thin Blue Line Denmark venovali aj príslušníkom dánskej polície, ktorí pri výkone služby utrpeli mentálne a fyzické zranenia. Nenechajte si ujsť príležitosť ochutnať gin a rum statočných v cenovo zvýhodnenom sete!

 

Po sérii prírodných katastrof a epidémií sa v roku 1863 aj samotný Riise rozhodol presťahovať so svojou rodinou späť do Dánska. Rodinnú firmu na ostrove s veľkým úspechom nprevzal jeho syn Valdemar Riise. Keďže rodina Riisovcov v tých časoch už patrila medzi dánsku elitu, tak nie je nezvyčajné, že jedným z Valdemarových priateľov bol aj nórsky kráľ Haakon (známy aj ako dánsky princ Carl). Niekoľkokrát navštívil aj ostrov Sv. Tomáš a ako spomienku na dávne priateľstvo po ňom pomenovali aj edíciu rumu A.H. Riise XO Kong Haakon.

 

Aj keď sú spomínané dánske kolónie už minulosťou, podnietili vytvorenie jedinečných svetových ginov a rumov prvotriednej kvality. Neváhajte a ochutnajte ich aj vy!

Newsletter