17.07. 2020
Rum
Recenzia: Black Tot Finest Caribbean Rum
Autor článku: René Čičmanec

Info o rume 

Výrobca: Elixir Distillers
Typ výroby: Column still / Pot still
Chute: Jemné, plné až pikantné
Jedinečnosť: Pocta viac ako 300 ročnej námornej histórii o prídele rumu
Lokalita: Barbados, Guyana, Jamajka

Pôvod rumu

Značka rumu nesie názov po jednom z najväčších dní v histórii britského kráľovského námorníctva.  Deň sa nazýva Black Tot Day, čiže po dni, kedy umrel rum. Po dni, kedy bol námorníkom posledný krát naliaty prídel rumu. Aj keď túto značku asi nepozná príliš veľa ľudí, rumoví nadšenci si ju určite spoja s Black Tot Last Consignment, ktorý je jediný a pravý „navy“ rum na svete. Rum, ktorý 31.7.1970 zostal v zásobách britského kráľovského námorníctva a v roku 2010 sa z neho nafľaškovalo o niečo menej, ako 3.000 fľiaš. Finest Caribbean je vybalancovaným blendom rumu z Barbadosu, ktorý mu dodáva nádherne nasládle tóny, dvoch plnotelnatých rumov z Guyany a mierne pikantného rumu z Jamajky. Ani jeden z týchto rumov nezrel viac ako 5 rokov, jeden z Guyany je dokonca unaged. Blend dozrieva v 200l sudoch z bieleho dubu po bourbone, určite ho teda odporúčam aj milovníkom whisk(e)y. 

Black Tot

Vôňa

Zo začiatku mi príde nasládla a exotická. Cítim v nej ananás a mango, neskôr škoricu a naozaj iba okrajovo kožu

Chuť

Jedným slovom fantastická! Aj napriek tomu, že rum obsahuje 46,2% ABV, je spočiatku na jazyku veľmi jemný a komplexný. Cítiť praženú kávu, banánové šupky, škoricové hniezdo, náznak zázvoru... Proste všetko, čo mňa, ako milovníka ostrejších rumov zaujalo. Je potrebné spomenúť, že rum nie je dosladzovaný a je unchillfiltered, čo mu dodáva na príťažlivosti.

Fľaša

Jednoduchá, tmavá fľaša „rumového“ tvaru. Dominantnosť názvu Black Tot umocňuje zlaté lemovanie na etikete. Nájdete na nej všetky potrebné info. Do oka Vám padne veta: „A Rum to be forever remembered.“

Cena

Fľašku by ste mali kúpiť do 40€.

Black tot - recenzia

Sumár

Pre mňa jeden z najzaujímavejších rumov, aké som doteraz pil. Samozrejme celý môj pocit umocňuje námornícka história a nebudem klamať, že pri omočení pier týmto skvelým kúskom sa mi spraví „husina“. Cena je viac ako prijateľná a tak si ju môžete dovoliť kúpiť i domov na bežné popíjanie. Dokonca ak vychytáte akciu na www.svetnapojov.sk , môžete si ju zadovážiť so zaujímavou zľavou, alebo nejakým darčekom. Ak máte radi mierne ostré, a naopak nemáte radi presladené rumy, odporúčam Black Tot Finest Caribbean všetkými desiatimi. Pre mňa jeden z topov!

Newsletter