/
Matusalem: Rum z doby zlatej éry na Kube

Matusalem: Rum z doby zlatej éry na Kube

4 min.
16. 10. 2022
Matusalem: Rum z doby zlatej éry na Kube

Matusalem je tradičná značka rumu, ktorá vznikla v roku 1872. Pôvodom kubánsky rum, ktorá sa dnes vyrába v Dominikánskej republike len za pomoci domácich obyvateľov, patrí medzi najobľúbenejšie a najzaujímavejšie značky rumov na svete, ktoré môžete ochutnať.

Názov Matusalem bol inšpirovaný biblickou postavou Methuselah, ktorá žila 969 rokov. Aj vy sa pýtate prečo? Akoby zakladatelia (Evaristo Álvarez, Benjamín a Eduardo Campvedeli, že ich rum tu bude aj ďalších 5 generácií? O tom pochybujeme. No je známe, že ich túžbou bolo nájsť chuť takú nezabudnuteľnú, aby nepodliehala trendom a stala sa nadčasovou. 

A to sa im aj podarilo. V čase zlatej éry na Kube patril dokonca medzi najvyhľadávanejší rum a stal sa ikonickým symbolom svojej doby. Hudba, ktorá znie na každom kroku, pulzujúci nočný život a architektúra v štýle art-deco plná živých farieb dodali Kube svojský ostrovný šarm. Doslova sa z nej stal "Paríž pre Američanov," ktorí si tu prišli na svoje aj v časoch prohibície medzi rokmi 1930 - 1950. O tom, že medzi nimi nechýbal ani spisovateľ Ernest Hemingway, ste už možno aj počuli.

Destilérka Matusalem sa v tźch časoch nachádzala na juhovýchode Kuby v meste Santiago de Cuba. Ide o druhé najväčšie mesto na Kube, ktoré na konci 19. storočia začalo rýchlo prosperovať. Stalo sa domov vizionárov a vznikali tu nové a nové spoločnosti s dlhoročnou tradíciou.  V roku 1959 však prišiel k moci Fidel Castro (komunistický diktátor) a prinútil rodinu Álvarezovcov utiecť z Kuby do Dominikánskej republiky. Až Claudio Alvarez z (5. generácie) znovu obnovil výrobu značky Matusalem. 

Kubánska tradícia vo fľaši

Rumy Matusalem sú výnimočné tým, že sa vyrábajú špeciálnou metódou Solera a dozrievajú v 200-litrových ex-bourbon sudoch z bieleho duba. Sudy sa pred plnením vypália, aby sa rozvinuli tóny vanilky, sušeného ovocia a karamelu. Mikroklíma Dominikánskej republiky je veľmi podobná tej v Santiagu de Cuba. Aj to bol dôvod, prečo od roku 2015 našiel kedysi kubánsky rum Matusalem svoj nový domov v Dominikánskej republike.

Proces známy ako "dynamický ageing" rumu dodáva Matusalemu veľmi významné aromatické a kvetinové tóny. Nič však nie je zadarmo. A tak tento dômyselný spôsob zrenia a starenia každoročne obnáša aj 4,5% anjelskú daň rumu, ktorý sa bez stopy odparí do povetria. Pokiaľ ide o plnenie do fliaš, to prebieha pod prísnou kontrolou a v súlade so 150-ročnými pravidlami, ktoré zaviedla rodina Álvarezovcov. 

V roku 2000 získala značka Matusalem veľké množstvo medailí a ocenení za svoje skvostné rumy, vďaka čomu sa stali uznávanými po celom svete. Najviac ocenení však získal rum Matusalem Gran Reserva 15. Nešlo len tak o obyčajné ocenenia ale o celosvetovo uznávané medzinárodne súťaže a výstavy, vďaka ktorým ho americký inštitút označil za najlepší rum na celom svete. Matusalem Gran Reserva 15 dostal prívlastok Cognac des Rums.

Spoznajte 4 vlajkové lode značky Matusalem

Značka si prešla dlhým a ťažkým obdobím, z ktorého sa našťastie pozbierala a stala sa jednou z najobľúbenejších značiek rumov na svete. Práve pre to sme hrdí na to, že si nás značka Matusalem vybrala za svojho hlavného a jediného distribútora ich rumov na pre Slovenskú republiku. Prinášame vám niekoľko riadov, ktoré vás s nimi v krátkosti zoznámia už pred prvým ochutnaním:

1) Matusalem Gran Reserva 15

Dominikánsky blended rum s kubánskymi koreňm označovaný ako "cognac rumov." Receptúra sa tohto rumového pokladu nezmenila už neuveriteľných 140 rokov. 
Dozrieva v ex-bourbon sudoch a vyrába sa zo zmesi rumov, ktoré priemerne zreli 15 rokov špeciálnym systémom Solera. Ide o naozaj lahodný rum plný prekvapivej chute a osviežujúcej vône. Pripravte sa na to, že už len po jedinom dúšku roztancuje vaše chuťové poháriky.

Vôňa: karamel, vanilka, drevo
Chuť: 
bohatá, ovocie, dub, vanilka, korenie
Záver: 
hladký, vanilka, dub

2) Matusalem Clásico 10

Dominikánsky tmavý rum s obzvlášť silnou a exotickou chuťou. Vyrába sa špeciálnym procesom Solera a dozrieva v ex-sherry, ex-brandy a ex-cognac dubových sudoch. Ide o skutočne neočakávanú chuť. Najlepšie urobíte ak ho ochutnáte sami a necháte sa prekvapiť.

Farba: jantárová
Vôňa: cukor, melasa, karamel, dub, vanilka
Chuť: korenie, pečivo, karamel, krém
Záver: sladký, krémový, korenistý

3) Matusalem Solera 7

Máme tu opäť veľmi zaujímavý a chutný rum, ktorý vás prekvapí nie len vôňou ale hlavne chuťou. Zrie 7 rokov v dubových sudoch systémom Solera. Má veľmi výrazný a očarujúci záver plný tónov korenia, pomaranču a melasy.

Farba: tmavý-jantár
Vôňa: sladká, korenie, dub, karamel, ovocie
Chuť: vanilka, med, brandy, maslo, karamel
Záver: korenie, pomaranč, melasa

4) Matusalem Gran Reserva 23

Unikátny a hlavne prémiový dominikánsky blended tmavý rum sa vyrába zo zmesi rumov, ktoré priemerne zreli 23 rokov špeciálnou metódou Solera. Ide o jemný rum z produkcie Matusalem, ktorý zrel vo francúzskych dubových sudoch, vďaka čomu získal neodolateľnú sladkú chuť ovocia, medu, orechov a dreva.

Farba: jantárová
Vôňa: čerstvý med, sirup, mandle, drevo
Chuť: krémová, bohatá, ovocná, sladká, cukor
Záver: korenený, dlhý a hrejivý

Odporúčame vám prečítať si aj
Ktorý rum piť s ľadom a ktorý zriediť kvapkou vody?
Rum
28. 05. 2019
Ktorý rum piť s ľadom a ktorý zriediť kvapkou vody?
Keď sa povie rum, mnohých z nás ešte aj dnes strasie. Automaticky si spomenieme na „tuzemák“, ktorý nemohol chýbať v medovníkoch. Ten však s tým skutočným rumom, pochádzajúcim z Karibiku, nemá veľa spoločného. Aj preto z jeho názvu odišlo písmeno „r“ a v regáloch ho nájdeme pod označením Um. Originálny rum však prinesie nezabudnuteľné chuťové zážitky. Ako si vybrať ten najlepší na degustáciu? A…
A.H.Riise degustačný kalendár - ochutnajte históriu rumu
Rum
07. 10. 2021
A.H.Riise degustačný kalendár - ochutnajte históriu rumu
Horúca novinka z destilérky A.H. Riise! Rumový degustačný kalendár A.H. Riise 24 Experiences 2021 vám spríjemní chladné jesenné počasie a skráti predvianočný čas. Svojím obsahom dokáže potešiť chuťové poháriky počas celého roka a vďaka dizajnu zaručene prekvapí tiež ako darček na Vianoce alebo iné výročia. História značky A.H. Riise Dejiny značky A.H. Riise sa začali písať v roku 1834. Mladý…