Na stranu
Filter produktov

Highland Park je najsevernejší liehovar na výrobu whisky v Škótsku a leží severovýchodne od kolegu Orcadian, Scapa. Orkney je nerovný, nádherný ostrov a liehovar Highland Park leží na kopci blízko Kirkwall. Neďaleko sú široké planiny s poľami jačmeňa a skalnaté horniny, ktoré zlovestne vytŕčajú zo zeme. More udiera na pobrežie a jeho slaný vzduch a geológia tohto ostrova prispievajú k bohatému charakteru jednodruhovej whisky Highland Park. Tento liehovar čerpá vodu z minerálne bohatých prameňov na východe liehovaru, ako aj z prameňa Crantit Spring.

Highland Park založil v roku 1798 David Robertson na mieste, kde bola kedysi chata Magnusa Eunsona. Eunson nebol iba kostolníkom v miestnom kostole, ale tiež neslávne známy pašerák. Highland Park dostal oficiálnu licenciu v roku 1826. Po tom, ako James Borwick zdedil liehovar v roku 1869, sa produkcia v Highland Parku spomalila. James bol kňaz a veril, že výroba whisky si odporovala s jeho cirkevným stavom. Preto sa sem v roku 1876 nasťahovali Stuart a Mackay, ktorí dramaticky pomohli predaju vďaka zámorskému exportu.

V roku 1895 James Grant kúpl liehovar v Highland Parku. O tri roky vybudoval ďalšie kotly, ktorých boli dohromady už štyri. Je to jeden z mála škótskych liehovarov whisky, ktorý má aj sladovne a jeho týždenná produkcia sladového jačmeňa, 35 ton, plní 20 percent svojich vlastných požiadaviek na slad a zvyšok sa posiela zo sladovní Simpson’s a Edrington’s. Osemnásť miliónov libier sa vynaložilo na opätovné uvedenie značky na trhy. Táto produktová škála dostala nové balenie, znova sa predávala na trhu a budovy sa rozsiahle zrenovovali. Budúcnosť Highland Parku je jasná a nedávno prevzala islayského obra Lagavulin, čo sa týka predaja.

...zistiť viac skryť
Newsletter