Edícia A.H. Riise Navy: rumy venované námorným a silovým zložkám

Portfólio značky A.H. Riise obsahuje celkom slušný počet rumov. Špeciálne však takých, ktoré nesú v názve Royal Danish Navy – Kráľovské dánske námorníctvo. Toto silné spojenie začalo ešte za čias zakladateľa značky Alberta Henricha Riisa, keď v začiatkoch 19. storočia v Charlotte Amalie (hlavnom meste vtedajšej Západnej Indie (pozn. dnes Amerických Panenských ostrovov)) začal destilovať svoj vlastný rum. Ako držiteľ oprávnenia a výrobca rumu nielenže zásoboval dánskych námorníkov pri kotvení v Západnej Indii, ale svoj rum cez nich posielal aj späť do domovského Dánska, kde následne zrel pod dohľadom námorníctva v Kodani. Začala tým dlhá tradícia, ktorá spojila meno nadšeného vedca a farmaceuta so silovými a námornými zložkami Dánskeho kráľovstva, ktorá trvá dodnes.

Námorné rumy A.H. Riise

Rumy z edície Royal Danish Navy sú podľa tradície miešané ako výrazné a silné rumy inšpirované drsným životom na mori. Majú melasový základ a vyrábajú sa pomalou fermentáciou. Následne sú destilované metódou pot still, po ktorej vznikne rum s 85 % obsahom alkoholu. Výsledkom tohto procesu sú tmavé rumy s takmer jantárovou až ebenovo čiernou farbou a komplexným chuťovým profilom. Napriek tomu je však každý z týchto rumov iný.

Do edície A.H. Riise Royal Danish Navy patrí momentálne 7 rumov a jeden horký bylinný likér, ktoré vám o chvíľu predstavíme.

1) A.H. Riise Royal Danish Navy 40 %

A.H.Riise Royal Danish Navy Rum

Základ celej série s klasickým 40 % obsahom alkoholu. Melasový rum, ktorý sa vyrába tradičnými postupmi a pomalou fermentáciou podľa originálnej receptúry z roku 1838, ktorú vytvoril zakladateľ značky, Albert Heinrich Riise. Tento rum si vo svete námornej flotily dánskej kráľovstva pevne uchoval miesto. Čerství námorní kadeti si ním pripíjajú na oslavu úspešne zložených dôstojníckych skúšok. Miesto si našiel aj pri posádke mínoloviek (bojových lodí na hľadanie ničenie morských mín), pri špeciálnych námorných jednotkách a v námorných múzeách.

2) A.H. Riise Royal Danish Navy Strength

A.H. Riise Royal Danish Navy Strength je výrazne silnejšia verzia s 55 % obsahom alkoholu, rovnako vyrobená podľa dávnej tradície. Mieša sa ručne len v malých dávkach z niekoľkých vo všeobecnosti až 20-ročných destilovaných rumov typu "Vedderburn and Plummer" (rum z melasy vyrobený veľmi pomalou fermentáciou). Nefiltruje sa za studena a takisto sa k nemu nepridáva karamel. Absencia filtrácie dodáva tomuto námorníckemu rumu charakteristickú a mimoriadne tmavú, takmer čiernu farbu.

3) Likér A.H. Riise Danish Navy Westindian Bitter

Horká klasika. Bylinný likér, ktorý v tomto zozname námorných rumov vyčnieva. Je tu však oprávnene. Patrí do navy edície a potvrdzuje to ako svojou chuťou, tak aj farbou. Tento horký námorný likér tvorí až 30 korenín a lekárskych bylín pridaných k extra starému rumu XO Reserve. Za života autora receptúry A.H. Riisa boli horké likéry vyrábané výhradne farmaceutmi a považované za terapiu pre väčšinu ľahkých ochorení. Verilo sa, že majú pozitívny vplyv na telo i ducha. A takisto boli užívané na liečbu žalúdočných nevoľností na mori aj na súši. Ochutnáte?

4) A.H. Riise Black Barrel Navy Spiced Rum

Neoblomný spoločník na pevnine, na mori ale aj vo vzduchu - temný ako noc a ochutený podľa tajného dávneho receptu!

Rum A.H. Riise Black Barrel patrí medzi menej známe navy rumy. Od ostatných rumov sa líši farbou, ktorá je menej jantárová, no o to viac pripomína melasu. Rum totiž dozrieval vo výrazne ohňom opaľovaných sudoch, ktoré ovplyvnili jeho vzhľad aj chuť. Kedysi sa totiž destiláty zvykli plniť do sudov, v ktorých boli predtým prevážané potraviny ako ryby a slané mäsové pokrmy. Silné vypálenie vnútornej časti sudov malo odstrániť nežiadané pachy. Efekt bol však iný. Drevo sa po kontakte s teplom otvorilo a v kombinácii s dlhým zrením počas plavby prenieslo do nápoja komplexnú drevitú chuť s menším obsahom tanínov.

5) Rum A.H. Riise The Thin Blue Line Denmark

Rum A.H. Riise The Thin Blue Line Denmark je zmesou prvotriedneho rumu z niekdajšej Západnej Indie a Strednej Ameriky. Tento rum bol vytvorený v spolupráci s dánskou asociáciou Thin Blue Line poskytujúcej pomoc a podporu statočným príslušníkom dánskej polície, ktorí utrpeli či už fyzické alebo psychické zranenia počas rokov službe.

6) A.H. Riise Frigate Jylland

Námornícky rum A.H. Riise Frigate Jylland je exkluzívna limitovaná edícia. Každý glg je cestou späť časom a spoznávaním rumu, o ktorom sa hovorí, že si udržal morálku dánskych námorníkov počas 18. storočia.

Bol pomenovaný po fregate (historickej rýchlej vojenskej plachetnici s tromi sťažňami), ktorá bola použitá 9. mája 1864 v bitke o ostrov Helgoland. V bitke dánske námorníctvo vyhralo nad rakúsko-pruskou flotilou. Fregata bola následne niekoľkokrát vyslaná na cestu do Západnej Indie, kde sa dočkala obdivu Valdemara Riisa, Albertovho syna. Fregatten Jylland je dodnes najväčšou zachovanou drevenou loďou na svete, ktorú sa podarilo opraviť a uchovať aj vďaka tomu, že časť z predaja tejto edície rumu je venovaná práve na múzejné účely a zachovanie tohto historického námorného pokladu. Značka A.H. Riise tiež finančne podporila inštaláciu historických kanónov v rámci prehliadky zbraní na lodi. Táto unikátna vojnová plachetnica je dnes súčasťou dánskeho, ale aj svetového kultúrneho dedičstva.

7) A.H. Riise FROGMAN "Conventus Ranae" 60%

Denmark’s Fromandskorpset (Frogman Corps) je dánska obojživelná potápačská jednotka vytvorená podľa vzoru britskej S.B.S (British Special Boat Squadron). Vznikla v roku 1957 a bola to vôbec prvá dánska špeciálna jednotka, ktorá sa stala súčasťou námorníctva.

Aj keď existuje už dlhé desaťročia, dostať sa do nej sa nepodarí komukoľvek. Každý člen má svoje jedinečné oddielové číslo, ktoré mu je pridelené až do konca života. Náročný výcvik medzi frogmenmi absolvoval aj dánsky korunný princ Frederik (na fotke nižšie spolu s dánskou kráľovnou Margrethe II.). Do elitnej jednotky Frogmenov sa zaradil v roku 1995. Práve tu prišiel k svojej legendárnej prezývke "Pingo." Jeho oddielové číslo je 210.

A čo znamená "Conventus Ranae?" 
Preklad z latinčiny znamená "zhromaždenie žiab." Ide však o formálne združenie, do ktorého sa môže pridať každý frogman vo výslužbe so zaujmom budovať väzby medzi aktívnymi a bývalými frogmenmi. V spolupráci s týmto združením vytvorila značka A.H. Riise pri príležitosti 60. výročia od vzniku Frogman Corps aj exkluzívnu limitovanú edíciu A.H. Riise Danish Navy Frogman 60 a stala sa tak hrdým sponzorom statočných frogmenov, ktorí sú dnes už vo výslužbe.

8) Novinka: A.H. Riise Naval Cadet

Rum Naval Cadet je najnovším členom rodiny námorných rumov A.H. Riise. Inšpiráciou preň bola najstaršia Námorná akadémia na svete, ktorá už od roku roku 1701 zabezpečuje výcvik dánskych námorných kadetov. Táto akadémia však kráča s dobou a už viac ako 320 rokov vzdeláva a trénuje ľudí zodpovedných za obranu dánskych záujmov na mori. Odvtedy plachty lodí nahradili výkonné motory a kanóny vystriedali rakety. Niektoré tradičné prvky si však zachováva dodnes. Napríklad, ak ste kadetom v námornej akadémii, ste vybavení ikonickou kadetskou dýkou, ktorú kadeti po výcviku a získaní hodnosti poručíka opäť odovzdávajú. Keď absolvujú výcvik v hodnosti nadporučíka, dostane sa im ešte vyššej pocty v podobe dôstojníckej šable (na obrázku).

Tou najväčšou poctou po absolvovaní námorného výcviku je však osobné menovanie dánskou kráľovnou Margrethe II., ktorá každému novému dôstojníkovi zablahoželá podaním ruky.

A aký je rum A.H. Riise Danish Navy Naval Cadet?
Vzorku ste v predstihu mohli ochutnať už v rumovom kalendári A.H. Riise 24 Experiences (2020). Samotný blend odhaľuje dokonalú kombináciu tradície a sily. Sladký nektár sa v tomto námornom rume perfektne prelína s chuťou silného alkoholu a vytvára tak veľkolepý chuťový zážitok s tónmi kože.

Novinku A.H. Riise Naval Cadet už nájdete aj v našom e-shope Svetnapojov.sk, rovnako ako aj ostatné rumy z navy edície. Ich kúpou podporujete aj svetové kultúrne dedičstvo, námorných a vojnových veteránov. A my rozhodne odporúčame aspoň jeden z nich ochutnať!

Newsletter
Shop roku