Deanston

( 2 produkty )
Na stranu
Filter produktov

Pálenica Deanston leží na brehoch rieky Teith, ktorá je jej vodným zdrojom. Rieka Teith, prameniaca v pohorí Trossach, má vraj jedny z najčistejších vôd Škótska. Deanston bola založená v roku 1965 na mieste tkáčskej dielne z 18. storočia, ktorá sa nachádza bezprostredne pri dedine Dourne v grófstve Perthshire.

Hlavná časť pálenice sa nachádza na mieste chránenej pradiarne. Vďaka turbíne a priehrade, ktoré využívajú vody rieky Teith, je Deanston úplne samostatná v dodávkach elektrickej energie. V roku 1971 bola v Deanstone vytvorená prvá jednodruhová sladová škótska whisky, nazvaná Old Bannockburn. O rok neskôr už bola pálenica vo vlastníctve spoločnosti Invergordon. Približne osem rokov bola pálenica Deanston zatvorená, keď ju za kráľovskú sumu 2,1 milióna libier kúpili Burn Stewart Distillers a o rok neskôr už výroba v Deanstone fungovala. O ďalšie štyri roky sa už v pálenici vyrábal dokonca aj gin.

Deanston sa môže pýšiť dvomi skladmi, v ktorých dozrieva 45 000 sudov, pričom 85% z toho je využívaných pre rôzne druhy miešanej whisky. Jednou z týchto zmesí je vlajková loď Burn Stewart s názvom Scottish Leader, ktorého ročný predaj presahuje na celom svete množstvo 5 miliónov fliaš. Existuje len malé množstvo domácich a tiež len zopár nezávislých produktov.

...zistiť viac skryť
Newsletter