21.09. 2021
10 tipov na experimentálne whisky, ktoré vás očaria

Pripravili sme si pre vás zoznam desiatich najzaujímavejších experimentálnych alebo inak povedané netradičných whisky z Írska, Škótska a Japonska. Ohúria klasikov, expertov ale aj nováčikov vo svete whisky.

Určite sa vám niekedy stalo, že ste chceli vyskúšať niečo nové, objaviť nové chute, vône a nechať sa prekvapiť. To isté si povedali aj ľudia z rôznych whisky destilériek po celom svete. Preto zobrali svoje najlepšie pitie a rozhodli sa ho dokončiť v neobvyklých, zaujímavých alebo zriedka vídaných sudoch.

Každá whisky z tohto zoznamu je niečím výnimočná a jedinečná. Ak sa rozhodnete prekonať stereotyp klasických whisky a vyberiete si z týchto najneobvyklejších sudových whisky široko ďaleko, určite nebudete ľutovať.

1) The Irishman Founder's Reserve Caribbean Cask Finish

Premýšľali ste už nad tým, ako môže chutiť kombinácia rumu a whiskey? Už viac nemusíte premýšľať! Táto skvelá írska whiskey, najprv zrela v amerických dubových sudoch a následne dozrievala v tropických karibských sudoch z ostrova Sv. Lucia (presnejšie 6 mesiacov v sudoch po skvelom rume Chairman's Reserve).

Ide o veľmi výnimočnú whiskey vyrobenú v limitovanom množstve 12 sudov, z každého z nich sa pritom naplnilo do 380 fliaš, čo z nej robí ešte raritnejší kúsok. Každá fľaša tejto whiskey je individuálne očíslovaná a nesie podpis Bernarda Walsha.

Vôňa: exotický rum, marhule, letné ovocie
Chuť:
 výbuch tropického ovocia a energických korenín
Záver: figy, banány a dub okorenený typicky karibským spôsobom

2) Writers Tears Florio Marsala Cask Finish

Limitovaná edícia trikrát destilovanej, prirodzene nefiltrovanej a nezadymovanej whiskey Writers Tears Florio Marsala Cask Finish. Táto whiskey vznikla zmiešaním Single Pot Still a Single Malt whiskeys, ktoré dozrievali v amerických ex-bourbon sudoch. V nadväznosti na to whiskey prejde 12-mesačným záverečným zrením v špeciálnych drevených Hogshead sudoch po víne Marsala z krásnej talianskej vinice Florio na Sicílií. Whiskey Writers Tears Florio Marsala Cask Finish je naplnená do fliaš so 45 % obsahom alkoholu (o 5 % vyšším, ako ste zvyknutí pri jej originálnej verzii Writers Tears) a je zabalená do atraktívnej darčekovej krabičky.

Vyrobená v limitovanom počte 2430 fliaš!

Vôňa: bohatá vôňa zlatého sirupu a ovocia zo sadu, tóny marsalského vína
Chuť: karamelizované jablká, korenistých orieškov a kvetového medu
Záver: závan morského vzduchu priamo zo sicílskych pohorí

3) The GlenAllachie 13 ročná Rioja Wine Cask Finish

Limitovaná edícia 13-ročej Single Malt whisky GlenAllachie Rioja Wine Cask Finish s vynikajúcou chuťou. Zrie 11 rokov v ex-bourbon amerických dubových sudoch v oblasti Speyside a následne 2 roky dozrieva v ex-wine Barrique sudoch v oblasti Rioja na severe Španielska. Táto whisky patrí do série Wine Cask. Rioja je jedna z najuznávanejších vinárskych oblastí Španielska a je známa tým, že produkuje úžasne a exotické chute vín. Tento zlatý Single Malt získal svoj orechový, medový a ovocný charakter z ex-wine Barrique sudoch. Nie je filtrovaná a má prírodnú jantárovú farbu. Fľaša je v peknom darčekovom balení.

Farba: jantárová
Vôňa: jačmeň, med, maliny, kvety, korenie, orechy
Chuť: pomaranč, grapefruit, orechy, arašidové maslo
Záver: karamel, sladké drievko, príjemný

4) Glengoyne Cask Strength Batch 8

Glengoyne prichádza s ôsmym vydaním Cask Strength. Tieto fľaše ukazujú typický bohatý a silný profil whisky Glengoyne, a preto sú vždy veľmi populárne. Glengoyne sa označujú za tú najpomalšiu destilérku. Vedia, že ich trpezlivosť bude odmenená. Každú minútu čo strávi iná whisky v kotli, whisky Glengoyne tam strávy tri.

Cask Strength je škótska single maltka z regiónu Highland, fľašovaná v plnej sile a v tej najčistejšej podobe. Neskrotná a nespútaná. Akoby ste pili priamo zo sudu! Whisky batch 8 zrela z jednej tretiny v sherry sudoch, z dvoch tretín v bourbonových sudoch. A výsledok? Korenisté brnenie, ktoré ustupuje robustným tónom zrelých banánov, sušieniok a škorice. 

Vôňa: lákavá, sladová s jablkovým koláčom, broskyne, vanilka, muškátový orech, biela čokoláda
Chuť: hustý zaoblený pocit v ústach, maslový karamelový popcorn, banán, mäkký dub a ovocie
Záver: dlhý, letné ovocie, sušienky, kiwi

5) Blandoch Samsara Single Malt

Samsara znamená znovuzrodenie. A tento vynikajúci blend bol vytvorený pravé pri príležitosti znovuotvorenia Bladnoch distiliery v oblasti Lowland. Hoci nemá označenie veku, je vytvorená minimálne z 8 ročných whisky. Na zrenie sa používajú bourbonové a kalifornské sudy z červeného vína.

Farba: medené zlato
Vôňa: vanilkový krém, kvetiny, čerstvo nasekané jablká
Chuť: hustý vanilkový fondán, sladká kvetinová tráva
Záver: dlho zostáva v ústach osviežujúca citrusová chuť

6) Glen Scotia Festival Release 2021

Limitovaná edícia 10-ročnej Single Malt festivalovej škótskej whisky Glen Scotia Campbeltown Malts Festival Edition 2021 zrie v dubových ex-bourbon sudoch a posledných 5 mesiacov v ex-bordeaux sudoch. Vďaka dozrievaniu v sudoch po červenom víne whisky získala veľmi chutné ovocné a korenisté tóny. Na celý vznik tejto whisky v liehovare Glen Scotia dohliadal manažér a hlavný liehovarník McAlister. Táto whisky bola vytvorená na príležitosť každoročného festivalu Campbeltown Malts v Škótsku. Fľaša je zabalená v darčekovej krabici.

Farba: jantárová
Vôňa: červené hrozno, nektárinka, elegantná
Chuť: jablká, červené ovocie, mliečna čokoláda, trstinový cukor
Záver: čokoláda, želé, fondán

7) Kamiki Sakura Wood Whisky

Kamiki Sakura Wood je prvá whisky na svete zrejúca v sudoch z raritného cédrového a sakurového dreva. Takisto je to zároveň prvá whisky na svete, ktorá zrela až v troch typoch sudov - najskôr zrela v dubovom, druhýkrát v cédrovom a nakoniec v sakurovom sude.

V základe ukrýva originálnu a vysoko hodnotenú japonskú blended malt whisky Kamiki. Tá vzniká zo starostlivo vyberaných japonských jačmenných whisky zmiešaných s najlepšími whisky z celého sveta a japonskou pramenitou vodou. Je to výnimočná whisky, ktorú rozhodne stojí za to ochutnať!

Vôňa: zrelé banány, kandizované gaštany. škorica a náznak borovice, hrejivo drevitá
Chuť: drevitá, santalové dreve a jemné korenie, sladké čerešne, tóny jarných kvetov
Záver: s trochou vody sa rozvíjajú tóny ibišteka a tureckých cukríkov lokum

8) The Quiet Man 12 ročná Bordeaux Cask


Limitovaná edícia írskej whiskey The Quiet Man 12-ročná Single Malt Bordeaux Cask Finish, ktorá najskôr dlhých 12 rokov zrela v sudoch po bourbone a následne ešte 8 mesiacov záverečne zrela vo francúzskych dubových sudoch po červenom víne Bordeaux, ktoré jej dodali výnimočný finiš.

Farba: rubínovo červená
Vôňa: čierne čerešne a sladké drievko
Chuť: bohatá chuť červeného bobuľového ovocia, citrusy, vanilka, maslový karamel
Záver: sušené ovocie, korenie a čokoláda

9) Tamdhu 12 ročná Sherry Oak Casks

Bohatá a elegantná single malt whisky Tamdhu zrela exkluzívne v tých najlepších Oloroso sherry sudoch po dobu 12 rokov. Sherry whisky zo Speyside sú vždy vynikajúce s ovocnými a korenistými tónmi. Toto vzácne drevo dodáva whisky dve skvelé veci - farbu a chuť.

Destilérka Tamdhu bola založená v roku 1879 na brehu rieky Spey. Od vtedy sa každá whisky vyrába s rovnakou starostlivosťou - počnúc vodou čerpanou z ich vlastných prameňov.

Vôňa: škorica, čerstvý sladký dub, stopy mäty
Chuť: mäkká s tónmi banánu, jačmeňu, keksov, sherry dreva
Záver: dlhý a vyvážený, korenie, sušené ovocie s troškou rašelinového dymu

10) The Whistler Single Malt PX I Love You

Írska single malt whiskey Whistler P.X. I Love You je fantastickým príkladom spojenia sherry Pedro Ximénez (PX) a vplyvu, ktoré majú sudy po tomto foritfikovanom víne na výnimočnú írsku single malt whiskey. Whisky Whistler Single Malt PX I love You je 100 % jačmenná whiskey, prvotne zrejúca v sudoch po bourbone a následne dozrievajúca najmenej 9 mesiacov v PX sudoch, počas ktorých do seba vtiahla lahodné sherry tóny.

Nefiltrovaná.
Bez pridaných farbív.

Vôňa: fantastické sherry tóny, sušené bobuľovité ovocie, hrozienka, čerešne, žlté hrozienka, kandizovaný pomaranč a hnedý demerara cukor
Chuť: drevitý úvod s viskóznou a ostrou chuťou, sušené ovocie, hnedý cukor, vlašské orechy, citrusy a náznak kože
Záver: vlašské orechy, sušené ovocie, jemne drevito-trpké tóny smerujúce k dlhému suchému záveru s jemným náznakom tmavej čokolády

Newsletter