/
Prekvapivá írska história. Čo sa skrýva za koňakom Hennessy?

Prekvapivá írska história. Čo sa skrýva za koňakom Hennessy?

3 min.
03. 01. 2020
Prekvapivá írska história. Čo sa skrýva za koňakom Hennessy?

Dnes sa pozrieme na cestu tohto obľúbeného nápoja. Na to, ako sa dostal až do aristokratických kruhov, kde bol mimoriadne žiadaný. Okrem toho ozrejmíme jeho korene a vplyv írskej histórie na celkový vývoj značky.

Keď sa niekto zamýšľa nad ikonickou značkou, ktorá má ducha, Hennessy musí byť na vrchole tohto pomyselného zoznamu. Spomína sa v televízii, hudbe, na internete, vo filmoch a v podstate kdekoľvek.

Ide totiž o najpredávanejší koňak na svete, ktorý má za sebou bohatú históriu. Vyrába sa vo francúzskom meste Cognac, kam siahajú jeho korene. Vedeli ste, že príbeh jeho pôvodu zasahuje do jedného z najdôležitejších momentov írskej histórie?

Sága o divej husy


Súčasťou zmluvy Limerick v roku 1691 bolo, že vojsko Patricka Sarsfielda, ktoré bojovalo proti armáde Williama z Orange, získalo možnosť plaviť sa do Francúzska. Jeho cieľom bolo pridať sa ku katolíkom.

Sarsfield vtedy veril, že vyjednal zmluvu, ktorá zaručuje práva asi pre 20-tisíc írskych vojakov. Čo čert nechcel, tento pakt kruto napadla Británia, ktorá ho nahradila trestným zákonom. Ten naopak odoberal práva írskym katolíkom v Británii, kde boli za svoje náboženstvo prenasledovaní. Išlo o zradu, ktorá začala ságu Divej husy.

V nasledujúcich 100 rokoch mala francúzska armáda írsku brigádu, ktorú spočiatku tvorili Sarsfieldovi vojaci. Bola aktívne dopĺňaná prúdom mladých mužov z Írska. Tí získali prezývku divé husy. Svoje možnosti mali prísne obmedzené trestnými zákonmi.

Mnohí z nich mali šťastie a dostali sa do popredia v európskych armádach. Bojovali v rôznych konfliktoch po celej Európe aj vo svete. Jednou z najznámejších divých husí bol aj Richard Hennessy.

Richard Hennessy

Koňak Hennessy, zrodený na brehu rieky Charente


Richard Hennessy vo svojich dvadsiatich rokoch odišiel z domova, aby bojoval vo francúzskej armáde kráľa Ľudovíta XV. Francúzsko v roku 1745 zvíťazilo. Počas boja však írska brigáda utrpela najvyššie straty. Ani Richard Hennessy sa nevyhol zraneniam.

Po vojne sa usadil v regióne Cognac, na brehu rieky Charente, kde začal destilovať víno na výrobu brandy. Tu sa zrodil aj legendárny koňak Hennessy.

Jeho lahodná chuť už počas svojich začiatkov očarila mnohých ľudí. Po boku svojho syna Jamesa, uzavrel Richard Hennessy do roku 1800 dohody s obchodníkmi v Londýne a New Yorku. Predchádzali tomu mnohé chvály tých, ktorí tento koňak ochutnali.

Oslavné slová ho dostali dokonca medzi šľachticov. Aj v aristokratických kruhoch išlo o veľmi populárny nápoj. Bol to začiatok globálnej ríše Hennessy, ktorá tento rok 2020 oslávila svoje 255. výročie.

Dnes je na tom tento legendárny koňak tak, že v 120 krajinách sveta, predá za rok viac ako 60 miliónov fliaš. Značka zostáva populárna vďaka tomu, že počas mnohých rokov nestratila nič zo svojej chuti.

Spolupracuje so svetovými umelcami, celebritami a hudobníkmi, ktorí ju láskavo nazývajú „Henny“. Keby dnes Richard Hennesy videl, ako sa jeho koňaku darí aj po toľkých rokoch, bol by nepochybne veľmi hrdý.

Hennessy James Hennessy 1l
3245996757812
1 l
40 %
Posledné 4 kusy
Osobný odber v 2 predajniach2 predajne
Posledné 4 kusy
Osobný odber v 2 predajniach2 predajne
163,40 €
Hennessy VS 0,7l
3245990250203
0.7 l
40 %
Dočasne vypredané
Osobný odber v 3 predajniach3 predajne
Dočasne vypredané
Osobný odber v 3 predajniach3 predajne
34,40 €
Hennessy XO 0,7l
3245990001218
0.7 l
40 %
Posledné 4 kusy
Osobný odber v 4 predajniach4 predajne
Posledné 4 kusy
Osobný odber v 4 predajniach4 predajne
209,90 €
Odporúčame vám prečítať si aj
Výber najdrahších koňakov na svete: koľko stoja?
03. 05. 2017
Výber najdrahších koňakov na svete: koľko stoja?
Koňak sa odjakživa zaraďoval medzi luxusný alkohol s dávkou elegancie. Je však rozdiel nájsť koňak za 30 eur a potom za sumu, ktorá sa rovná prepychovej vile. Neveríte, že takéto drahé koňaky existujú? V článku vám prezradíme, koľko stoja a zopár ďalších zaujímavostí. Koňaky hodné kúpy auta majú niekoľko spoločných čŕt. Sú staré stovky rokov, namiešané tými najlepšími odborníkmi a ich dizajn…
Spoznajte najznámejšie koňaky značky Gautier
01. 02. 2017
Spoznajte najznámejšie koňaky značky Gautier
Vôni a chuti koňaku už podľahlo mnoho ľudí. Právom mu teda patrí titul jedného z najkvalitnejších alkoholov na trhu. Dnes budeme písať o koňaku Gautier, ktorý si vo svojom memoári nesie bohatú históriu. Vďaka mestu Aigre, kde sa vyrába, patrí medzi prestížne koňaky. Koňak Gautier je známy už od 16. storočia a jeho vznik sa spája so samotným kráľom Ľudovítom XV. Francúzsky kráľ udelil Gautieru…