Glen Grant

( 5 produktov )
Na stranu
Filter produktov

Glen Grant je jednou z piatich škótskych páleníc vyrábajúcich jednodruhovú sladovú whisky, ktorých produkty sú najpredávanejšie na celom svete. V roku 2006 spoločnosť Campari Group získala pálenicu Glen Grant za kráľovskú sumu 115 miliónov eur od Chivas Brothers, v tom čase vo vlastníctve Pernod Ricard. Vzhľadom na to sa bude Glen Grant pravdepodobne ešte značne rozširovať. Súčasťou pálenice je v súčasnosti šesť destilovní a jej kapacita je takmer naplno využitá, čo znamená, že ročne vyrába približne 5,9 milióna litrov destilátov. S plánovanou dostavbou elektrárne v blízkosti pálenice, a tiež ďalších ôsmich destilovní, sa predpokladalo, že by kapacita tejto pálenice mohla do roku 2010 narásť až na 12 miliónov litrov.

Polovica produkcie pôsobivej škótskej whisky pálenice Glen Grant sa využíva ako súčasť miešaných destilátov, zvlášť v zmesiach Chivas. Väčšina je premiestňovaná na dozrievanie mimo pálenice – do centrálnych skladov Chivas a do nových skladovacích zariadení Glen Grant s kapacitou 60-tisíc sudov, ktoré pálenica získala kúpou jedenástich skladov v meste Rothes. Táto pálenica na whisky bola založená v roku 1840 bratmi Johnom a Jamesom Grantovcami a o dvadsať rokov neskôr bola prvou pálenicou v Škótsku, ktorá sa mohla pochváliť elektrickým osvetlením.

V roku 1872 James Grant umrel a pálenica prešla do rúk jeho syna, majora Jamesa Granta. Ten následne na druhej strane cesty vybudoval ďalšiu pálenicu a s tou pôvodnou ju prepojil potrubím, ktorým sa do nej novovyrobená whisky prepravovala. Stavbu pálenice Glen Grant No. 2, ako bola pôvodne známa, dokončili v roku 1897, ale o päť rokov neskôr ju opäť zavreli. Znovuotvorená bola v roku 1965 pod názvom Caperdonich. Okrem oficiálnych sérií sa v nej vyrábali aj samostatné produkty, za zmienku stojí najmä Gordon and MacPhail, ktorí stočili veľmi rozsiahlu škálu ročníkov – ich rozpätie pokrývalo 20 rokov produkcie pálenice Glen Grant.

...zistiť viac skryť
Newsletter