/
Ako otvoriť šampus štýlovo? Naučte sa sabráž krok po kroku

Ako otvoriť šampus štýlovo? Naučte sa sabráž krok po kroku

3 min.
23. 12. 2019
Ako otvoriť šampus štýlovo? Naučte sa sabráž krok po kroku
Silvester, narodenie dieťaťa, promócie, výročie. Radostné udalosti, na ktorých šampanské alebo sekt nesmie chýbať. Pýtate sa, aký je rozdiel medzi týmito nápojmi? Originálne šampanské môže pochádzať iba z oblasti Champagne vo Francúzsku, „šampanské“ z iných končín sa volá sekt – sem patrí napríklad slovenský Hubert. Či už sa rozhodnete pre jedno alebo druhé, špeciálnu udalosť môžete ešte okoreniť – takýmto korením je nepochybne aj sabráž. Čo to je a ako sa ju naučiť?
 

Čo je sabráž? 

Sabráž je otvorenie fľaše šampanského či sektu šabľou. Vzniklo už počas napoleonských vojen, keď mali Francúzi dôvod oslavovať. Alebo zapíjať porážku. Na bojovom poli si veľmi nepotrpíte, po bitke vám vysmädne, a tak nedočkaví vojaci odsekávali hrdlá fliaš, aby sa mohli čo najskôr napiť. Husári so šabľami našli podporu aj u samotného Napoleona, ten vyriekol pamätné slová: „Šampanské! Keď vyhráš, tak si ho zaslúžiš. Keď ťa porazia, jednoducho ho potrebuješ.“ Od francúzskych vojakov sa tento zvyk rozšíril do Ruska a postupne do celého sveta. Je však sabráž taká zložitá, ako vyzerá?
 

Šumivé vína a ich špecifická fľaša

Pri kvasení šumivého vína vzniká tlak viac ako 17 atmosfér a tomu je prispôsobená aj fľaša. Dno smerujúce dovnútra, sklo hrubé až 0,8 cm či hrdlo uzatvorené štupľom zabezpečeným kovovou korunkou. Tieto prostriedky sa starajú o to, aby nápoj mohol nielen vykvasiť, ale bez problémov sa skladovať či prevážať. Vďaka tlaku vo fľaši nemusíte pri sabráži vyvinúť veľkú silu. Stačí trochu tréningu a dokážete to aj vy. Ako na to?
Ako nasabráž

Ako na sabráž

Príprava pri sabráži je polovica úspechu, preto najprv nechajte šumivé víno vychladiť. Optimálna teplota by mala byť v rozmedzí 3 až 5 °C. Myslite na to, že drahšie šampanské, ako Moët & Chandon, majú fľaše z kvalitnejšieho skla, ktoré je pre tento úkon dôležité.
Ďalším krokom je zbaviť hrdlo obalu aj kovovej korunky.
Ak máte takto pripravenú fľašu, manipulujte s ňou opatrne a obmedzte hrkanie či natriasanie. Nájdite si dostatočne veľký priestor na náprah a nedočkavých pozorovateľov poproste, aby si našli bezpečné miesto. Ak so sabrážou nemáte skúsenosti, pokojne môžete použiť pracovné okuliare či rukavice.
Do ruky chyťte fľašu sektu či šampanského, pre lepšiu stabilitu môžete do dna vsunúť palec a nasmerujte ju v 30 – 45 ° uhle smerom, kde nikto nestojí.
Priložte šabľu pod hrdlo a razantným, no nie zbytočne silným ťahom smerujte k jeho rozšírenej časti.
Ak sa horná časť hrdla odlomila spoločne s korkovým či plastovým uzáverom, môžete nalievať.
V prípade, že sa vám sabráž na prvý raz nepodarila, fľašu otvorte klasickým spôsobom. Sklo sa totiž mohlo poškodiť a pri druhom pokuse by mohla explodovať.
Ako na sabráž
 
 

Čo robiť, keď nemáte šabľu?

Hlavne nezúfať, sabráž dokážete urobiť s množstvom ďalších predmetov. Valaška, väčší kuchynský nôž či mačeta. Vďaka tlaku vo fľaši tieto nástroje nemusia byť dokonca ani ostré – použiť môžete tiež tanier alebo dosku. Slovenskí someliéri, ktorí sa venujú sabráži, sa dokonca dostali do prestížnej Guinessovej knihy rekordov. Bol to Libor Nazarčuk, ktorému sa za minútu podarilo otvoriť fľašu šumivého vína až 7 rôznymi predmetmi – šabľou, pohárom, podšálkou, popolníkom, podkovou, svietnikom a palicou.
 
V prípade, že so sabrážou nemáte skúsenosti, odporúčame použiť osvedčené prostriedky. A ak doma nemáte žiadne šumivé víno, zaobstarať si ho môžete aj u nás. Veľa šťastia a skvelých zážitkov, vaše špeciálne udalosti si to zaslúžia.
Odporúčame vám prečítať si aj
Valentín: 10 tipov na darček pre muža + 10 tipov na darček pre ženu
24. 01. 2023
Valentín: 10 tipov na darček pre muža + 10 tipov na darček pre ženu
Len máloktorý zo Svetových dní je taký obľúbený ako Valentín: Sviatok lásky a deň zaľúbených. Už dávno však neplatí, že je určený výhradne párom. Je to deň, kedy sa čoraz viac otvára aj téma oslavy priateľstva, prejavenia lásky a pozornosti rodine, rodičom a priateľom. Sú to predsa ľudia, ktorí majú v našich srdciach výnimočné miesto. A pretože láska môže mať akúkoľvek podobu, pripravili sme pre…
Darčekový alkohol aj ako svadobný dar. Ktorý je vhodný?
18. 08. 2017
Darčekový alkohol aj ako svadobný dar. Ktorý je vhodný?
Krásna a farebná jeseň je za dverami. Príjemné teploty a dych berúce scenérie využíva veľké množstvo ľudí práve na svadby. Ste pozvaní na svadbu a nemáte svadobný dar? Darčekový alkohol je honosné riešenie, ktorým nič nepokazíte. Keď nechcete otráviť polovicu svadobčanov Nie, že by sa darčekový alkohol otváral priamo na svadbe. Niektorí ľudia dopĺňajú k svadobnému daru fľašku domáceho páleného.…