18.11. 2021
Rum
Matusalem: Rumy so 150-ročnou tradíciou

Matusalem je tradičná značka rumu, ktorá pochádza z tropickej Kuby. Vznikla v roku 1872 a patrí medzi najobľúbenejšie a najzaujímavejšie značky na svete. V dobe svojho vzniku bola žiadanou ikonou vo svete rumu. Matusalem vytvára výborné a vysokokvalitné rumy s dlhoročnou tradíciou len za pomoci domácich obyvateľov.

SPOILER: Na konci článku pre vás máme súťaž o 7-krát rum Matusalem Gran Reserva 23!

Destilérka Matusalem sa nachádza na juhovýchode Kuby v meste Santiago de Cuba. Ide o druhé najväčšie mesto na Kube, ktoré na konci 19. storočia začalo rýchlo prosperovať. Pre to sa tam začali sťahovať podnikatelia a veľké spoločnosti. Z toho dôvodu sa rozhodli vizionári Benjamín a Eduardo Camp spolu so svojím partnerom Evaristom Álvarezom vytvoriť spoločnosť s názvom Matusalem. Názov Matusalem bol inšpirovaný biblickou postavou Methuselah, ktorá žila 969 rokov.

V roku 1959 prišiel k moci Fidel Castro (komunistický diktátor) a prinútil rodinu Álvarezovcov utiecť z Kuby do Dominikánskej republiky. Claudio Alvarez z (5. generácie) tam znovu obnovil výrobu značky Matusalem. 

Kubánska tradícia vo fľaši

Rumy Matusalem sú výnimočné tým, že sa vyrábajú špeciálnou metódou Solera a dozrievajú v 200-litrových ex-bourbon sudoch z bieleho duba. Sudy sa pred plnením vypália, aby sa rozvinuli tóny ako vanilka, sušené ovocie a karamel. Pokiaľ ide o plnenie do fliaš, to prebieha pod prísnou kontrolou a podľa 140 ročných pravidiel, ktoré zaviedla rodina Álvarezovcov.

V roku 2000 získala značka Matusalem veľké množstvo medailí a ocenení za svoje skvostné rumy, vďaka čomu sa stali uznávanými po celom svete. Najviac ocenení však získal rum Matusalem Gran Reserva 15. Nešlo len tak o obyčajné ocenenia ale o celosvetovo uznávané medzinárodne súťaže a výstavy, vďaka ktorým ho americký inštitút označil za najlepší rum na celom svete. Matusalem Gran Reserva 15 dostal prívlastok Cognac des Rums.

Značka si prešla dlhým a ťažkým obdobím, z ktorého sa našťastie pozbierala a stala sa jednou z najobľúbenejších značiek rumov na svete. Práve pre to sme hrdí na to, že si nás značka Matusalem vybrala za svojho hlavného a jediného distribútora ich rumov na pre Slovenskú republiku.

Spoznajte 4 vlajkové lode značky Matusalem

Samozrejme všetky tieto rumy nájdete na našej stránke. Stačí kliknúť sem.

1) Matusalem Gran Reserva 15

Dominikánsky Blended rum s kubánskymi koreňmi označovaný ako „Cognac rumov“. Receptúra sa nezmenila už 140 rokov! Dozrieva v ex-bourbon sudoch a vyrába sa zo zmesi rumov, ktoré priemerne zreli 15 rokov špeciálnym systémom Solera. Ide o naozaj lahodný rum plný prekvapivej chute a osviežujúcej vône. Pripravte sa na to, že už len po jedinom dúšku roztancuje vaše chuťové poháriky.

Vôňa: karamel, vanilka, drevo
Chuť: 
bohatá, ovocie, dub, vanilka, korenie
Záver: 
hladký, vanilka, dub

2) Matusalem Clásico 10

Dominikánsky tmavý rum s obzvlášť silnou a exotickou chuťou. Vyrába sa špeciálnym procesom Solera a dozrieva v ex-sherry, ex-brandy a ex-cognac dubových sudoch. Ide o skutočne neočakávanú chuť. Najlepšie urobíte ak ho ochutnáte sami a necháte sa prekvapiť.

Farba: jantárová
Vôňa: cukor, melasa, karamel, dub, vanilka
Chuť: korenie, pečivo, karamel, krém
Záver: sladký, krémový, korenistý

3) Matusalem Solera 7

Máme tu opäť veľmi zaujímavý a chutný rum, ktorý vás prekvapí nie len vôňou ale hlavne chuťou. Zrie 7 rokov v dubových sudoch systémom Solera. Má veľmi výrazný a očarujúci záver plný tónov korenia, pomaranču a melasy.

Farba: tmavý-jantár
Vôňa: sladká, korenie, dub, karamel, ovocie
Chuť: vanilka, med, brandy, maslo, karamel
Záver: korenie, pomaranč, melasa

4) Matusalem Gran Reserva 23 + súťaž !

Unikátny a hlavne prémiový dominikánsky Blended tmavý rum sa vyrába zo zmesi rumov, ktoré priemerne zreli 23 rokov špeciálnou metódou Solera. Ide o jemný rum z produkcie Matusalem, ktorý zrel vo francúzskych dubových sudoch, vďaka čomu získal neodolateľnú sladkú chuť ovocia, medu, orechov a dreva.

Farba: jantárová
Vôňa: čerstvý med, sirup, mandle, drevo
Chuť: krémová, bohatá, ovocná, sladká, cukor
Záver: korenený, dlhý a hrejivý

Nezabudnite, že do súťaže sa zapojíte kúpou akéhokoľvek produktu Matusalem. Platí výhradne pre online nákup na www.svetnapojov.sk. Súťaž trvá od 18.11.2021 do 18.12.2021. Tak neváhajte!

Viac informácií o súťaži nájdete tu.

Newsletter